| EnrEner198 a întrebat:

Ce se intampla daca detii o arma letala dar fara permis de arma?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se intampla ca poti fi condamnat penal, pentru nerespectarea regimului armelor si munitiilor, conform Codului penal, citez:
"ART. 342.Nerespectarea regimului armelor şi al muniţiilor
(1)Deţinerea, portul, confecţionarea, precum şi orice operaţiune privind circulaţia armelor letale, a muniţiilor, mecanismelor sau dispozitivelor acestora sau funcţionarea atelierelor de reparare a armelor letale, fără drept, se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(5)Dacă faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (3) au ca obiect arme interzise sau muniţii, mecanisme ori dispozitive ale acestora, limitele speciale ale pedepsei se majorează cu o treime."

| danbnz a răspuns:

Bulău.

| oz_1736 a răspuns:

Cat timp stii doar tu de ea nu patesti nimic. Cand intra in ecuatie si alte persoane asteaptate la consecinte. Oamenii vorbesc multe la nervi, suparare si bautura. Atentie mare

| AndreiGOL a răspuns:

Daca o deti in casa si stii doar tu de ea dar fara sa tragi ca nebunu de la geam iti zic din propria experienta de la bautura si nervi si de la cretini si dobitoci scoate arma pe geam si impusca pe cineva o
2. daca stii doar tu d arma e letala dar fii atent 1. sa nu bei si nici sa te drogezie. si inca ceva te poti distra sa zic daca ai casa nu in bloc laughing daca ai casa iti poti face un poligon de tragere.
cat stii sa folosesti o arma nu e nimic. doar daca ramane un glont pe teava. nu fii dobitoc nu te uita pe teava sau scoate cartusul si trage de maner sa scoata glontul. sunt multi care daca ia uite am un pistol iti pot descarca un glont in cap se intampla infractiuni etc. de aia nu au voie lumea arme letale ca sunt bauti, drogati, si se cred ca in filme oricum poti face infractiune cu arma. adica scoti arma si furi. e de aia nu au voie lumea armewinking sau haide in Mexic. acolo toata lumea au arme nu te intreaba la ce folosesti. in Romania:

Romania: psihologia la ce folosesti arma? pentru furt deci ori esti sanatos ori nu oricum daca toata lumea, avea arma ce se poate intampla? hai ca stiu

1.nu imi place mutra ta. te omor!
2.hai ca ma duc sa fur ma duc intr-o banca sa scot 1-2 miliarde de lei sau 10. ca am arma ce dracu.
si uite de aia nu avem voie cu arme.