| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla daca fugi de politie fiind minor si apoi te prind? Aseara am fost undeva pe camp eu eram cu bicicleta si de nicăieri apare o masina de politie si un politist care se da jos, eu cand i-am vazut am fugit lăsând bicicleta acolo bineînțeles ca au luat-o si au dus-o la sectie acum trebuie sa ma duc dupa ea insotit de un parinte. Eu avand 15 ani, o sa iau amenda? Daca da cam cat ar fi? Sau scap doar cu un avertisment (era duminica trecut de ora 7 de aia am fugit).

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aproape sigur o sa primesti amenda. Totusi, fiind minor, o sa fii sanctionat numai cu jumatate din amenda pentru majori iar daca o platesti in maximum 15 zile vei plati numai jumatate din amenda data.