| anonim_4396 a întrebat:

Daca sunt minor si primesc avertisment in loc de amenda pentru ca am baut o bere intr-un spatiu public, e vreo problema? Acel avertisment o sa-mi apara in cazier sau mai stiu eu pe unde pe la politie?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Avertismentul este o sanctiune contraventionala si nu apare in cazierul judiciar. In cazierul judiciar sunt inscrise doar pedepsele penale, date pentru infractiuni.
Sanctiunile contraventionale nu se tin de politie, cu exceptia celor pentru contraventii rutiere.

| AntoniSoulesOne a răspuns:

E doar un avertisment.