| Nikolassss a întrebat:

Ce se intampla daca nu ma prezint la tribunal ca persoana vatamata? Am primit citatie acasa, este pentru prima data cand primesc de cand am depus plangerea.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde si de infractiunea pentru care ai facut plangerea penala si daca ai cerut sau nu despagubiri.
Daca nu te prezinti nu vei sti ce s-a intamplat in sedintele de judecata, nu iti vei sustine plangerea si s-ar putea ca inculpatul sa scape si tu sa nu obtii nimic.

| darrio2007 a răspuns:

In primul rand vei parea o persoana neserioasa.Pentru ca tu ai depus plangerea.Se poate folosi si un mandat de aducere.Te aduc fortat la tribunal.