| AlexMaftei2001 a întrebat:

Dacă am fost martor asistent la verificarea unei mașini de politia rutiera și primesc citație de la tribunal sa ma prezint și nu ma duc ce se întâmplă?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu te prezinti poti fi amendat si chiar sa te duca in instanta cu politia, in baza unui mandat de aducere.

| AlexMaftei2001 explică (pentru Ioandelasal):

De la politie au spus ca nu ma cheamă în tribunal ca doar am asistat la verificarea mașinii, dar dacă primesc vreo citație sa vin la ei.

| AlexMaftei2001 explică (pentru Ioandelasal):

Băiatul e din alt județ, dacă ma cheamă la tribunal, în ce județ se judeca?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AlexMaftei2001):

Se judeca in judetul unde a fost savarsita si constatata fapta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te pot aduce cu mandat daca e nevoie.