| bogdanflorin_5116 a întrebat:

am primit de la tribunal o citatie pentru incetarea tutelei. am implinit 18 ani si nu stiu daca este obligatorie prezenta la tribunal, si ce se poate intampla daca nu ma prezint?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este obligatoriu sa te prezinti, dar este bine sa mergi, ca sa vezi ce se intampla. Daca este vorba si de existenta unei averi chiar este indicat sa mergi, sa vezi ce a facut tutorele, daca nu stii.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

S-ar putea sa fi sanctionat, dar, de obicei, iesirea de sub tutela se face din oficiu.Totusi,avand in vedere ignoranta sistemului nostru juridic, ar fi bine sa te prezinti.

| G28AEjdvjRaendnPrT a răspuns:

Cel mai bine e sa te prezinti