| Mirris a întrebat:

Ce se intampla daca nu platesc si penalitatile facturii avon? Vreau sa achit atat cat scrie pe factura, insa deoarece am intarziat cu plata mi-au pus penalitati. E obligatoriu sa platesc si penalitatile?

Răspuns Câştigător
| xutza a răspuns:

Trebuie sa le platesti dar nu odata cu factura in mod deosebit. Platesti acum cat scrie pe factura iar la urmatoare factura platesti si penalitatile ( o sa fie incluse in factura )
ai penalitati.
11 lei se aplica in a 4-a zi de la data scadenta, daca pana la finalul celei de a 3-a zile nu a fost transferata suma restanta in balanta reprezentantului;
15 lei se aplica in a 16-a zi de la data scadenta, daca pana la finalul celei de a 15-a zile nu a fost transferata suma restanta in balanta reprezentantului.

dupa 15 zile o sa iti fie trimis dosarul la firma de recuperari. apoi o sa tot fii sunata de ei. mai apoi se ajunge la executare silita. oricum, dupa 60 de zile nu o sa mai fii reprezentant. o sa fii in blacklist si nu vei mai putea face vreodata o comanda de pe numele tau.

| Mirris explică (pentru xutza):

Ok multumesc de raspuns.Am platit cu tot cu penalitati deja sa nu am probleme pe viitor.Sunt la 0.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai cam normal ca trebuie sa le platesti. Ca orice factura neplatita se poate ajunge in final la executare silita

| LPCTSTR a răspuns:

Te pot da și în judecată.

| Mirris explică (pentru LPCTSTR):

Nu se anunge pana acolo, deoarece eu azi achit factura, insa nu stiam sigur ce e cu penalitatile.