| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Ce se întâmplă dacă nu sunt in țară și nu pot ajunge la instanta pentru confirmarea renunțare la urmărirea penala la data la care sunt chemat?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In acest caz este bine sa trimiti judecatorului de camera preliminara o cerere, cu rugamintea de a confirma renuntarea la urmarirea penala, motivand ca nu te poti prezenta la termen fiind plecat in strainatate.

| awspam a răspuns:

Reținerea și arestarea (2)
În ce circumstanțe pot fi reținut?
dacă încercați să vă sustrageți;
Puteți fi reținut și arestat pentru a fi transferat sau extrădat într-o altă țară [consultați Interogatoriul și strângerea probelor (3)].

În ce situație pot fi arestat?
Puteți fi arestat la cererea parchetului dacă există motive întemeiate să se creadă că ați putea să vă sustrageți procedurilor penale sau să săvârșiți alte infracțiuni. Numai un judecător poate autoriza arestarea.

Punerea în mișcare a procesului penal (1)
De ce a fost pus în mișcare procesul penal?
Scopul procesului penal este de a stabili dacă a fost săvârșită o infracțiune și, în acest caz, dacă există suficiente probe pentru a învinui suspectul de comiterea acesteia.

sper sa faci ce e mai bine

| awspam a răspuns:

Trebuie să fiu prezent în țară pe parcursul procesului penal? Pot părăsi țara?
Nu este necesar să vă aflați în țară pe parcursul procesului penal și puteți părăsi țara, însă aveți obligația să vă prezentați la organul de cercetare atunci când vi se solicită acest lucru, pentru a permite organului de cercetare să realizeze un act procedural. Organul de cercetare vă poate interzice să părăsiți locuința fără acordul său prealabil.

Dacă doriți să părăsiți locuința pe o perioadă mai mare de 24 de ore, aveți nevoie de acordul prealabil al organului de cercetare. Dacă nu vă prezentați la organul de cercetare atunci când sunteți chemat sau dacă încălcați interdicția de a vă părăsi domiciliul, puteți fi arestat.

asta mai e o treaba
depinde de e si cum