| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Buna ziua. In urma cu câteva săptămâni am platit o suma de 185 lei cheltuieli judiciare (este vorba despre o faptă petrecuta acum 2 ani cu niste petarde, iar dezondamantul atunci a fost de renunțare la urmaria penală).
Acuma am primit din nou o citație,in care sunt chemat în instanță în calitate de "intimat",in dosarul cu obiectul:" confirmare renunțare la urmărirea penala ". Deci,ce înseamna mai exact asta? Este o procedura standard, gen mă duc semnez ceva și gata sau e ceva mai complex? M-ar ajuta mult un răspuns scurt și la obiect. Mulțumesc.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Renuntarea la urmarirea penala, dispusa de procuror, trebuie confirmata de judecatorul de camera preliminara. De regula judecatorul confirma decizia procurorului. Este bine sa te prezinti, este un argument in plus ca judecatorul sa confirme renuntarea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, este o notificare, prin care ți se aduce la conoștință asta. De obicei se trimite prin poștă. Te cheamă. Semnezi că ai primit această hârtie și că este renunțare la urmărirea penală. Aceasta se face după doi ani. După aceea dosarul respectiv se închide definitiv și se pune undeva într-o arhivă ca rezolvat.

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru sadrian46):

Da,am primit o prin posta, deci nu este altceva decât o procedura standard. Va mulțumesc frumos pentru aceste informații.