Întrebare recomandată | untu a întrebat:

Ce se intampla daca o persoana jura stramb pe biblie si depune marturie mincinoasa asupra unui nevinovat? Intrebarea este destinata numai avocatilor sau persoane juridice!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Persoana respectiva comite infractiunea de marturie mincinoasa si poate fi pedepsita pentru aceasta conform art.260 Cod penal, citez:
"Mărturia mincinoasă
ART. 260
Fapta martorului care într-o cauză penală, civilă, disciplinară sau în orice altă cauză în care se ascultă martori, face afirmaţii mincinoase, ori nu spune tot ce ştie privitor la împrejurările esenţiale asupra cărora a fost întrebat, se pedepseîte cu închisoare de la unu la 5 ani.
Fapta prevăzută în alineatul precedent nu se pedepseşte dacă, în cauzele penale mai înainte de a se produce arestarea inculpatului, ori în toate cauzele mai înainte de a se fi pronunţat o hotărâre sau de a se fi dat o altă soluţie ca urmare a mărturiei mincinoase, martorul îşi retrage mărturia.
Dacă retragerea mărturiei a intervenit în cauzele penale după ce s-a produs arestarea inculpatului sau în toate cauzele după ce s-a pronunţat o hotărâre sau după ce s-a dat o altă soluţie ca urmare a mărturiei mincinoase, instanţa va reduce pedeapsa potrivit art. 76.
Dispoziţiile alin. 1-3 se aplică în mod corespunzător şi expertului sau interpretului."

| untu explică (pentru Ioandelasal):

Bravo.Ioandelasal de unde stiti asta?

| Ioandelasal a răspuns (pentru untu):

Sunt jurist.

| untu explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos, dar persoana respectiva care a depus marturie mincinoasa sub juramant la proces, a fost obligata sau platita sa faca sa depuna marturie mincinoasa la proces de catre alta persoana! Ce trebuie sa fac ca sa-i dam o lectie la amandoi?

| Ioandelasal a răspuns (pentru untu):

Poti sa faci o plangere penala impotriva martorului si a instigatorului si acesta este pedepsit cu aceeasi pedeapsa.

15 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Se încadrează la "mărturie mincinoasă"!
Pa, pa.

evenso
| evenso a răspuns:

Atunci asteapta raspunsul lui @Ioandelasal http://www.tpu.ro/utilizator/scyw

| untu explică (pentru evenso):

Ati avut dreptate ca este un adevarat profesionist! Multumesc frumos!

| evenso a răspuns (pentru untu):

Cu placere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
A comis infracţiunea de mărturie mincinoasă.
Te pup!

| untu explică (pentru anonim_4396):

Stim asta, dar se numeste sperjur! Multumesc frumos!

| victor73 a răspuns:

Intreaba un avocat el stie mai bine

| razvancena a răspuns:

O sa fie pedepsit de dumnezeu

| Andreicovici a răspuns:

Fapta se cheama sperjur si daca este dovedita se pedepsete de lege.

| SoWeird a răspuns:

E o intrebare la care raspunsul nu prea il gasesti intr-un site de genul asta sad