| tweety21 a întrebat:

Ce se intampla daca parasesc tara fara acordul parintiilor doar cu buletinul plecand cu microbuzul si ma prinde la granita mi se intampla ceva sau ce patesc?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu o sa te lase sa treci granita si vei fi incredintat cel mai probabil unui echipaj de politie care iti va contacta parintii

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Având în vedere că ai doar 15 anişori,
nu o să ţi se întâmple mare lucru decât că NU vei fi lăsată să ieşi din ţară!
Vei fi oprită la vamă, vei rămâne în custodia Poliţiei până când vin părinţii după tine; iar părinţii tăi pot primi chiar şi o amendă...

Ambii părinţi trebuie să dea o Declaraţie Notarială în care precizează că sunt de acord cu călătoria ta + TREBUIE să ai un însoţitor MAJOR!

Vezi detalii la linkul :
http://www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/minori.php

http://www.notarcardasim.ro/......minorului/

În cazul în care unul dintre ( sau ambii ) părinţi este în străinătate, acesta poate întocmi Declaraţia la o Reprezentanţă Diplomatică a României ( Ambasadă sau Consulat ) din ţara respectivă!
Sau la un Notar public din acea ţară; dar, în general, la Notar este mai SCUMP + că trebuie tradusă în Limba Română...
Apoi îţi trimite Declaraţia ( în original ) prin Curier rapid sau Poştă!

Toate cele bune!

| Dia007 a răspuns:

Vorbeste cu parintii pentru a primi acordul de a trece granita.
Daca e vorba de o problema ce o ai cu ei in mod dosebit, te sfatuiesc sa vobesti cu ei.
Parintii sunt chiar persoane foarte cool, insa trebuie putin efort si din partea ta ca sa realizezi lucrul asta.
De la 14 ani mi-am privit parintii ca pe cei mai buni prieteni ai mei si asta pentru ca mi-am facut curajul de a vorbi cu ei. Au trecut 15 ani si inca simt acelasi lucru fata de ei.
happy

| ale153 a răspuns:

Daca esti minor nu poti parasi tara fara acordul parintilor. happy

| Umeiko a răspuns:

Dacă eşti minor, nu or să te lase să treci, o să te întoarcă la graniţă în caz că nu ai împuternicire pentru un adult care să te însoţească şi el nu are cazier.

| Petrici_Timeea_1995 a răspuns:

Nu o sa te lase daca esti minor