| Mogiojojo a întrebat:

Ce se intampla la un moment dat cu oamenii care nu se integreaza in societate? Ajung ca si criminalul ala de la Caracal? Ajung oameni distrusi, depresivi care mor ca si cainii? Ajung sinucigasi? Se redreseaza la un moment dat? As vrea sa-mi dati si exemple de oameni inchisi, introvertiti, nedeschisi spre societate ce se alege de ai? Merita toata viata sa traiasca asa?

21 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Si cei integrati in societate pot ajunge asa, nu doar cei retrasi.
Si nu trebuie sa generalizam.
Noi ne miram de cazul acesta din Caracal (asa si trebuie sa facem); dar sa nu uitam ca in vechime papalitatea ardea pe rug si schingiuia pe toti aceia care refuzau sa i se inchine. Deci raul exista in fiecare dintre noi, chiar daca nu l-am descoperit.
Pedepsele din tara noastra sunt prea blande; de aceea si oamenii isi permit sa faca raul, iar altii isi permit sa nu faca binele care trebuiau sa-l faca (cei de la 112 si multimea de politisti delasatori).
"Pestele de la cap se impute." Daca capul este stricat, cum ar putea sa fie altfel trupul? Oamenii au iesit si murit in strada nu cu mult timp in urma, tocmai din pricina ca guvernul dorea sa ofere legi octrotioare pentru delicventii din conducerea tarii.
Nu din pricina oamenilor de rand tara noastra este cunoascuta la nivel mondial pentru coruptie, ci din pricina conducatorilor ei.
Realitatea este ca guvernul tarii se face vinovat moral pentru absolut orice delicventa infaptuita de oamenii de rand -fie ca o fac de voie, fie de nevoie.

| Donsavas a răspuns:

Nu compara o persoana bolnavă de anxietate, depresie sau schizofrenie cu un criminal constient si perfect sanatos.
Oamenii bolnavi nu sunt neaparat periculoși sau nebuni.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

O sa ii manace singuratatea si vor da in depresie cu alte cuvinte sunt pierduti e ca si cand Dumnezeu ia pedepsit pentru pacatele lor.

| StrongHeart a răspuns:

Nu neaparat,eu ma simt abandonat de societate de mult timp,dar mereu imi reprosez intai mie,ca nu am fost mai sociabil si incerc ca intr-o buna zi sa reusesc sa schimb ceva pentru societate ca sa fiu acceptat si de ce nu, respectat.
Multi oameni sunt cum ai zis tu si nu se apuca sa impacheteze minore la padure, ba dimpotriva ii apuca scarba cand aud de astfel de cazuri, si incearca din rasputeri sa iasa din starea aia joasa, sa zic asa.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Introvertiți? Eu! Familia mea mă bate la cap că-s prea „introvertită"! Dar ce să fac eu?
Toată viața o să rămân așa, mai mult ca sigur! Adică presupun!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da sweety ajung asa cum ai scris tu, izolarea de societate pe timp indelungat te lasa cu sechele. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eticheta de criminal nu echivalează cu distrus.
Ce se alege de introvertiți? Exact ce se alege si de extrovertiți.
Nu e atat de simplu."ce se alege de ei". Depinde de cum anume sunt ei si de ce nu se integrează.

| Mogiojojo explică (pentru anonim_4396):

Nu ma refer la introvertitii care se integreaza, ma refer la aia putini (dar totusi destul de multi in ultimul timp) care nu se integreaza in societate. Gandeste-te ca un extrovertit isi incepe viata avand pe toata lumea in jurul lui de la gradinita el e copilul ala vorbaret si super bagacios cu multi prieteni, ajunge la scoala in clasele primare acolo nu e cel mai stralucit elev din clasa dar e oricum bine privit se descurca apoi urmeaza gimnaziul clasele mai mari isi poate face usor o prietena iubita pentru ca nah e bagacios si tipelor le plac baietii care au incredere in propria persoana au multi prieteni cu care sa iasa sunt invitati peste tot apoi vine liceul la fel nu e bun la scoala dar avand inteligenta emotionala mai copiaza de la unul de la altul am observat ca tocilarii clasei se simt importanti cand le dau sa copieze la aia populari chefuri majorate si o tine intr-o distractie toata viata aproape. Va urma. Scuzati-mi punctuatia.

| christine99 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Daca sanatatea mintala ar fi luata in serios, ar fi mai putini oameni neintegrati, sau nemultumiti de viata lor, dar sociopatii si psihopatii nu sunt neaparat oamenii neintegrati, nici sadicii. Si ca introvert, daca vrei poti face exact aceleasi lucruri pe care le face un extrovert, doar ca de exemplu introvertitii nu vor sa fie centrul atentiei, nu le plac zgomotele puternice, au nevoie de timp singur in fiecare zi, eu sunt introvertit pentru ca asa sunt si accept asta. Daca simti ca ai vrea sa fii mai populara, poti face asta si ca introvertit, doar ca daca chiar esti introvertit obosesti repede in astfel de situatii. Si va mai deschid mintea cu un citat de psihologul si psihiatrul Carl Jung: "There is no such thing as a pure introvert or extrovert. Such a person would be in the lunatic asylum."
"Nu există un introvertit sau un extrovertit pur. O astfel de persoană ar fi în azilul de nebuni."

| Mogiojojo explică:

Ati inteles intrebarea mea putin gresit vreau doar sa intreb ce se intampla cu oamenii care nu se integreaza in societate. Nu mai insistati pe cazul ala.

| Arrakis a răspuns (pentru Mogiojojo):

Ba chiar tu ai avut premise gresite in propria ta intrebare.
Pai a nu te integra in societate sau a fi introvertit nu inseamna a fi si antisocial si sociopat/psihopat. Cele doua notiuni (neintegrare/introvertit) nu sunt corelate absolut deloc cu un potential criminal.

Cazurile descrise de tine au rezultat si in adevarate genii sau savanti care au schimbat lumea pe care o stii astazi. Si toti erau considerati neintegrati sau neadaptati, ciudati, etc.
Ca sa fii criminal iti trebuie cu totul alte cauze.

| Mogiojojo explică:

Am vazut ca toti v-ati simtit lezati. Acum nu toti neintegratii in societate ajung genii si spunea cineva ca neintregat in societate nu inseamna antisocial... dar atunci ce inseamna pe bune? Stiu ca pe TPU sunt multi introvertiti dar acum nu trebuie sa va suparati.

| Arrakis a răspuns (pentru Mogiojojo):

Ai un obicei ca la toate intrebarile tale sa stii tu mai bine!?
De ce mai pui intrebari? Duuuh
Sunt notiuni pe care nu le intelegi si faci confuzii, dar te tot bati cu pumnii in piept ca e ca tine.
Sa inteleg ca aia extroverti n-au sanse sa-ti crape capul daca le spui ca sunt prosti?
Singurul lezat esti tu cand esti contrazis. Nu faci decat sa sugerezi ca oamenii neintegrati sau introverti sunt bolnavi by default, desi n-ai nicio baza pentru a sustine asa ceva, ci doar o presupunere care sa-ti justifice tie niste cazuri de crima din realitate care au cu totul alt background in ce priveste problemele din societate.

| Mogiojojo explică:

Nici eu nu sunt integrata deci intrebarea am pus-o mai mult pentru mine. Eu sufar ca nu ma pot integra. Nu stiu voi.

| christine99 a răspuns:

Organizatia Mondiala a Sanatatii a anuntat ca sunt 300.000.000 de oameni depresivi la nivel mondial, daca crezi ca toti vor ajunge criminal, ai probleme grave de logica. Poate nu tutoror ne place sa hahaim prin cluburi si baruri, asta nu inseamna ca vom deveni ucigasi sau sinucigasi. Cuvantul pe care il cauti este sadic, un om sadic gaseste placere in suferinta altuia. Nu mai incerca sa tragi concluzii, ca nu te duce capul.

| XYZ02 a răspuns:

Pot decat sa imi dau cu parerea, dar eu nu cred ca ajung criminali.
Acum imi imaginez ca ajung in depresie si pot deveni niste oameni "distrusi", dar nu vad legatura dintre crima si neintegrarea in societate. Tipul acesta din Caracal presupun ca este Socipat/Psihopat, iar daca nu te-ai nascut psihopat nu cred ca ai cum sa ajungi un sociopat in contextul acesta.

| XYZ02 a răspuns (pentru XYZ02):

Tocmai ce am citit seara trecuta un articol pe un subiect asemanator.
Era vorba de rata criminalitatii in doua grupuri de indivizi cu probleme psihice diferite:
A. Tulburari psihotice
B. Tulburari de personalitate
Iar prima grupa avea rata criminalitatii asemanatoare cu oamenii fara istoric de boala, iar a doua grupa avea rata ciminalitatii crescuta.

| llleo a răspuns:

Criminalul de la Caracal are în sânge bestialitatea, răutatea. Dacă ești introvertit, închis, asta nu înseamnă că o să ajungi ca el. Nici nu știm dacă era introvertit măcar. Nu se poate redresa omușoru' ăla, în caz că te întrebi. Are în sânge. Un om NORMAL, chiar dacă e introvertit, închis, nu cred că s-ar putea gândi nici o secundă la ceea ce a făcut ăsta din Caracal. Nici eu nu sunt vreun mare extravertit, dar nu mi-aș pune problema niciodată. Un om NORMAL, cu capul pe umeri, se redresează. Nu devine nimeni ucigaș.

| Arrakis a răspuns:

Da, intr-un fel ti-ai raspuns singur la intrebare (cu a treia din ele).
In timp ce stiinta si tehnologia merg inainte, oamenii merg inapoi, dar Elon Musk vrea sa colonizeze planeta Marte...cu cine, ma intreb.

O corectie la "Ajung sinucigasi" - e doar "ucigasi". Fara "sin" (pacat in En). Sinucigasii sunt alta categorie si oricum nu reprezinta un pericol daca nu duc si victime colaterale cu ei acolo unde vor ei sa mearga.
A fi introvertit nu e totuna cu a deveni un depresiv sociopat nemilos fata de semenii tai.
Faci o asociere eronata. Exista intr-adevar o problema cu unii oameni respinsi in societate, dar nu toti sunt criminali si nu toti au in comun o simpla introvertire.