| Anonimul151 a întrebat:

Ce se poate face din punct de vedere legal, dacă câinele vecinului sare la mine în curte? Câinele este unul destul de rău.

Spre exemplu sare la mine în curtea și îmi omoară câinele sau pisica mea.

Sau mă ataca pe mine spre exemplu.

8 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Plangere la politie.

| Anonimul151 explică (pentru mi25):

Am fost înțelegător și l am înțeles pana acum. Însă deja e bătaie de joc ceea ce face și că nu rezolvă problemele. Iar de acum nu îl mai înțeleg. I am zis că dacă nu rezolvă în cel mai scurt timp aceste probleme, o să depun plângere la politie.

| NonZarek a răspuns:

Mergi la politie și depui plângere, dacă vezi ca nu rezolva nimic, și câinele continua sa ajungă la tine în curte și sa facă ravagii de orice tip, discuta cu vecinul încă odată frumos și spune-i sa rezolve cumva ori gardul ori câinele, dacă nu rezolvi asa, și ai epuizat orice posibilitate de a încheia amiabil, nu îți rămâne altceva decât ori faci tu un gard cât se poate de înalt (suportând costurile) ori, vei fi crud și pui otravă, alta varianta nu este, și îmi pare rău pentru câine dar dacă stăpânul e idiot și nu vrea sa facă ceva, nu ai de ales, otravă și salut. Dacă face scandal vecinu, ca doamne l ai otrvsit, te aperi spuannd ca ai pus pentru șobolani, și asta e.

| Anonimul151 explică (pentru NonZarek):

Chestia e că omul ăsta lasă câinele și intenționat cel mai probabil. E un om rău. Nu înțelege cu vorbă bună, de câte ori am vorbit cu el, am vorbit frumos, cu respect.

De rezolvat trebuie să rezolve și cu câinele și cu gardul. Pentru că cum spuneam, fardul e mic. Însă dacă nu îl face, voi suporta costurile și îl voi face cel mai probabil de 3-4 m cât este casa lui.

Dacă mai vine la mine in curte, da chiar aș fi în stare să îi dau și cu ceva în cap, pentu că după cum știu eu am acest drept.

Scandal ar face din orice lucru mic. Pentru că așa e omul ăsta.

Cu ăsta cel mai probabil doar la politie se va rezolva. Eu am fost înțelegător, bun, l am respectat dar deja mi-a ajuns.

Nu mai îmi e milă de câinele ăla. Deoarece e un câine foarte rău. Iubesc animalele, însă câinele ăla e dezastru efectiv.

Răspuns utilizator avertizat
| coadadematura a răspuns:

Daca iti ataca cainele sau pisica, respectivul poate primi o amenda.
Daca, cainele este cunoscut ca fiind o rasa agresiva/periculoasa iar stapanul nu ii pune botniță si cainele ataca un om, stapanul cel mai probabil va primi dosar penal, iar in caz de pierderi de vieti omenesti in urma atacului, va primi pedeapsa privativa de libertate.

| Anonimul151 explică (pentru coadadematura):

Câinele este de rasa chow chow, însă este rău. La el în curte efectiv sare cât este poarta cam 1.5 m ( când trec câini pe strada ), de multe ori a sărit gardul și la mine în curte însă nu m-a atacat, deși a vrut.

Gardul peste care sare este unul extrem de mic, deși a încercat să îl facă când a sărit ultima dată, l a făcut la fel de scund doar că a mai adăugat o plasă.

Nu are nici botniță nici nimic. Astăzi a omorât o pisică.

Acest vecin spune că câinele nu este rău, că nu mușcă însă este rău.

De vreo 4 ori a intrat la mine în curte și vecinul nu a făcut nimic. Nici măcar gardul nu îl înalță.

Așa câinele ăla poate intra, să îmi omoare pisicile și să mă atace și pe mine ca vecinului nu îi pasă.

| anonimuIl a răspuns (pentru Anonimul151):

Ai scris - Astăzi a omorât o pisică.
Omoară câinele ăla.