| Andra_Ahnana_ a întrebat:

Hei! Vreau sa va cer parerea. Alaltăieri am ieșit cu prietena mea pe afara și ne-am așezat pe banca, aproape de de curtea vecinului meu. Acest vecin a murit acum un an și ceva. (A murit după o operație, avea patruzeci și ceva de ani, mai are 2 fiice, dar nu locuiesc aici, nu mai locuiește nimeni, ele mai vin din când în când.) Deci trecând la subiect, alaltăieri pe la 22:45 s-a auzit un sunet. Gen cum se prăbușea ceva, gen cum ai trage o prelata, gen cum scormonea un câine prin niste chestii. Nu știu să explic clar sunetul. Primul sunet s-a auzit mai încet, prietena mea a zis că poate bubuie, a doua oară mai intens și s-a speriat și ea. De curiozitate am venit și ieri seară. La 21:45 s-a auzit din nou doua sunete consecutive. Repet, primul sunet mai încet, al doilea mai tare. Iar în seara asta ne-am gândit "hai iar și dacă iar se aude, e ceva ciudat" asta la 21:40 s-a auzit din nou! De data asta a durat mai mult sunetul. Vreo 2 minute. Ce e creepy e că s-a întâmplat la aceeași oră, consecutiv. Vecina de langa are un câine legat, totuși câinele sau pisica să facă la ore fixe? Sau nu lătra și el? I-am povestit și lui tata, a zis că o fi ora lui laughing (ora vecinului mort) mi se pare absurd să mă gândesc la paranormal, dar altceva nu vad. Voi ce ziceți? Vecinul are un garaj, are curte destul de mare, totuși nu mai are animale nimic. Mă gândeam că în garaj vreo alarma setata sau ceva de genul.

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

O fi pornit bolierul sau alt aparat programat sa porneasca la ore fixe.

| anonimg a răspuns:

Într-o casă părăsită pot exista multe vietăți, chiar dacă nu le vezi (șobolani, pisici, câini).
Noaptea este liniște și se pot auzi multe zgomote.
Mergi pe zi cu tatăl tău și vedeți despre ce este vorba.
Nu este ilegalitate să intri în curtea vecinului când nu ai pe cine să anunți.

| Andra_Ahnana_ explică (pentru anonimg):

Am specificat! Repet sunetele au fost la aceeași oră! Dacă era o pisică, un câine crezi că făcea la ore fixe? Dacă nu înțelegi, nu mai răspunde. Nu poți intra la om în curte aiurea. Casa nu e părăsită! Fetele vin din când în când și au pus camere de luat vederi pentru că au bunuri, toate condițiile, mașină în garaj.

| anonimg a răspuns (pentru Andra_Ahnana_):

Păi atunci trebuie sa fie niște aparate programate la ore fixe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ma gândesc ca sunt niște duhuri, ceva, care vor sa va sperie. Adică dacă întrebarea e pusa la categoria religie, înseamnă că vrei un răspuns din punctul asta de vedere. Dumnezeu clar nu poate fi ptc El nu vrea sa ne sperie, deci ce mai rămâne e ca sunt niște duhuri, ori chiar sunt simple coincidente. Ați putea încerca să mergeți și la alte ore, poate chiar ziua și dacă se tot aud acele sunete înseamnă că așa e mereu, sau așa ar trebui. În orice caz, nu cred că e ceva de speriat.

| Andra_Ahnana_ explică (pentru anonim_4396):

Am stat și mai devreme, nu am venit neapărat la orele alea și nu se aude. Am adăugat la categoria religie că nu am știut unde ar fi potrivită, oricum mersi!