| Madhu a întrebat:

Ce se poate face în această situație?

Din motive materiale și familiale, vărul meu nu a putut termina clasa a X-a și a rămas cu 9 clase, dar nu are diplomă decât pentru 8 clase. Acum, la 31 de ani, s-a înscris la liceu fără frecvență cred (face toate 4 clase fără a merge sau a da examene ceva). Peste 3 ani va avea 12 clase terminate.

Întrebarea mea este, ar putea face ceva vursuri (plătite, desigur)? Iar diploma aceasta de 12 clase pe care o va primi este aceeași cu cea pe care o primim noi, cei care facem 12 clase normal? Adică când se cere la un curs diploma de 12 clase, el o poate folosi?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Varul tau poate face liceul acum la forma cu frecventa la seral sau fara frecventa, la liceu nu exista forma fara frecventa.
Daca a promovat cl. a IX-a poate incepe cu clasa a X-a si va mai face incla 4 clase (X - XIII), la seral si frecventa redusa se fac 5 clase de liceu si apoi poate sustine examenul de bacalaureat.
Diploma este aceeasi ca pentru cei care au facut liceul la zi si confera aceleasi drepturi.

| Brizbriz a răspuns (pentru Ioandelasal):

"Diploma este aceeasi ca pentru cei care au facut liceul la zi si confera aceleasi drepturi."

nu am auzit de *diploma* de 12 clase, chiar exista?
eu mi-am luat o *adeverinta* de 12 clase si lucrez binemercic in IT pe un salariu nu prea mic

am bac-ul, dar am reusit "performanta" sa pierd diploma de bac, si e un cosmar general sa o recuperez (cu monitorul oficial si alte "placeri") iar pana acum nu mi-a trebuit

| Madhu explică (pentru Brizbriz):

Nu știam că îi spune adeverință, îmi cer scuze, dar nu am terminat încă clasa a 12-a și nu știu ce se primește la sfârșitul liceului?

| Brizbriz a răspuns (pentru Madhu):

Nu sunt mare si tare in domeniul birocratiei romanesti
dar eu m-am angajat doar cu adeverinta de 12 clase
iar adeverinta am capatat-o in aceeasi zi, liceul nefiind in orasul in care locuiesc acum, pentru ca "am bagat fise" (adica i-am dat o cutie cu ciocolata secretareiwinking )

| Brizbriz a răspuns (pentru Madhu):

PS adica adeverinta aia se elibereaza de cate ori o ceri, nu automat, la terminarea liceului
nu e ca o diploma care e unica si de care trebuie sa te tii cu dintii sa nu o pierzi

| Ioandelasal a răspuns (pentru Brizbriz):

Ar trebui sa nu mai comentezi ceea ce nu stii. Pentru cei care nu reusesc la examenul de bacalaureat se elibereaza diploma de absolvire a liceului.
De altfel nu m-am referit in mod special la aceasta, am spus doar diploma, putand fi si diploma de bacalaureat.
Conform Regulamentului aprobat prin Ordinul MENCS nr. 3844/2016, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 1
  (1) Actele de studii din sistemul naţional de învăţământ preuniversitar sunt documente oficiale de stat, cu regim special, care atestă finalizarea de către titular a unui nivel de învăţământ, cu sau fără examen de absolvire/finalizare.
  (2) În sistemul naţional de învăţământ preuniversitar se emit, începând cu anul şcolar 2015-2016, următoarele acte de studii:
  g) Diplomă de absolvire a liceului însoţită de foaia matricolă parte a portofoliului;
  h) Diplomă de bacalaureat, însoţită de foaia matricolă parte a portofoliului educaţional;"
P.S. De altfel am bagat de seama ca ai multe raspunsuri aiurea la probleme de legislatie, aceasta insemnand ca nu ai cunostinte de drept si nu inteleg de ce mai raspunzi.

| Brizbriz a răspuns (pentru Ioandelasal):

"acum 4 minute | Ioandelasal a răspuns (pentru Brizbriz):
Ar trebui sa nu mai comentezi ceea ce nu stii."

am spus ca nu sunt sigur, in plus, sunt **SIGUR** de actele care mi-au trebuit la angajare (dupa ce am pierdut diploma de bac), adeverinta a fost indeajuns

"P.S. De altfel am bagat de seama ca ai multe raspunsuri aiurea la probleme de legislatie, aceasta insemnand ca nu ai cunostinte de drept si nu inteleg de ce mai raspunzi."

hmm, esti sigur ca numai eu raspund aiurea?!?
poate ca nu stiu litera legii, dar, totusi, incerc sa am bun simt cand raspund la chestii legale, spre deosebire de altii care urla si incita la violenta

iar asta e exemplul cel mai evident, daca te poti angaja cu o adeverinta care poti sa o obtii oricand, BUNUL SIMT spune ca cu sau fara diploma aia, e tot una...

| Ioandelasal a răspuns (pentru Brizbriz):

Faptul ca si altii raspund fara sa aiba habar nu inseamna ca te absolva pe tine.

Bula
| Bula a răspuns:

La cursuri de SERAL se fac 13 clase (nu 12, ca la zi).
Nu exista cursuri liceale "fara frecventa".
Examinari se fac, cel putin semestrial, altfel nu se poate face o evaluare si promovare.

| 1234568807 a răspuns (pentru Bula):

Tot 13 clase se fac si la frecventa redusa, oricum ea cred ca a vrut sa zica la frecventa redusa, nu la fara frecventa

| anonimuIl a răspuns:

Face liceu la seral clasele 9, 10, 11, 12, 13.

| anonimuIl a răspuns:

Dă bacul - ia diploma de bacalaureat și este exact ca cel care are diplomă de bac la 19 ani luată la liceu la zi.