| anonimabr23 a întrebat:

Hei,TPU. Din motive medicale nu pot ajunge la facultate, chiar daca m-am inscris si am intrat unde am vrut. E neaparat sa inchid anul sau poate pot vorbi cu profesorii sa iau cursurile sa invat acasa si sa ma prezint la examene? Ideea e ca m-am inscris la frecventa si nu cred ca asta se poate.

5 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! Pai te duci la secretariat sau suni la secretariat și le spui că ai probleme și vezi ce îți zice doamna secretara, sau te prezinți in primele săptămâni la cursuri și vorbești cu toți profesorii și vezi ce pretenții au.O alta variantă la care m-am gândit ar fi sa te transferi la frecventa redusa.Sau ramai așa și te prezinți doar la examene.Succes!

| Bondarel99 a răspuns:

Facultatea e optionala, nu poti ajunge, pa. Faci facultate cand poti, unii o fac si la 50 ani. Daca esti la zi trebuie sa fii prezenta la cursuri, seminarii, laboratoare (daca sunt). Adeverinta medicala nu functioneaza, repet, facultatea e optionala.

| Bondarel99 a răspuns:

Daca tu esti indecisa si crezi ca nu poti frecventa aceasta facultate, e mai bine sa te retragi acum pentru ca daca semnezi contractul de studii pe 2018-2019 si te retragi apoi, pierzi un an bugetat, adica daca vei vrea sa incepi o alta facultate la buget va trebui sa platesti primul an (taxa care e in jur de 4000 lei, depinde de facultate, la medicina poate fi si 3000 euro) si e pacat. Asa ca gandeste-te bine ce vrei sa faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbeste la secretariat. Poate te poti transfera la fara freceventa

| Raducons a răspuns:

Nu cred ca se poate fara pezenta, dar daca este o facultate care nu are laboratoare, cred ca se rezolva, mergi la seminarii si este ok.
Daca nu te prezinti deloc nu cred ca te primeste la examen sau chiar daca te primeste se face o medie si pici oricum.
Oricum nu renunta daca ai intrat esti bun intrata.nu cred ca este o solutie sa ingheti anul, se poate sa intrii cu plata de la anul.