| premamotion a întrebat:

Ce se poate intampla cuiva care are un credit de circa 10.000 ron si nu il mai poate plati? Mentionez ca nu are nimic girat, si nu are niciun bun pe numele sau. Pasii sunt oarecum cunoscuti... banca vinde creanta societatilor de recuperare, societatile de recuperare apeleaza la executorul judecatoresc (in caz ca nu are ce sa faca)... dar care este procedura mai departe? Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ti se pune poprire pe salariu, in sensul ca nu vei mai lua bani, ci ei vor merge in contul datoriei. Chiar daca nu ai acum nici un venit sau proprietate, la un moment dat in viata ta vei avea si poprirea va intra atunci in vigoare.

5 răspunsuri:
| mariazet45 a răspuns:

Acum nu it va face nimic, dar niciodata nu vei mai putea avcea un salariu sau un bun pe numele tau, e cam riscant pentru ca eu stiu pe cineva care a trecut bunuri pe nummele prietenei apoi s-au despartit si ea a ramas cu masina si casa si el tot cu datorie a ramas. Nu vei putea avea niciodat o preoprietate pe numele tau

| Irina a răspuns:

Chiar daca nu a garantat cu nimic banca are dreptul de a-i bloca toate conturile care le are pe numele sau. De exemplu daca primeste salariul pe card. automat i se vor opri acolo cate 30% din el.
Indiferent de banca la care are deschise conturi nu va putea sa le inchida atata timp cat e pusa aceasta "poprire" pe ele.
Pasul doi este sa fie trimis in executare silita si acolo va fi nevoit ori sa plateasca toti banii odata ori sa puna garantie pe un bun pentru a putea continua cu ratele.
De asemenea nu va mai putea contracta niciun credit pe o perioada indelungata de timp si cine stie cum apare nevoia. deci sfatul meu este sa incerce mai bine sa plateasca.

| Irina a răspuns:

Daca nu mai are servici sa mearga la banca sa anunte din timp, poate i se acorda o restructurare a creditului. dar conditia este ca pana in acel moment sa nu aiba rate restante.

| premamotion explică:

Inca o mentiune: aceasta persoana NU are NIMIC (servici, bunuri, somaj... - niciun venit)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si pe cine vre sa bagi in rahat? ca nu ai Tu nimic girat. dar cine are? nu te juca cu viataaltora pe bani caci te ajung blestemele.este greu dar mergi inainte si plateste daca sunt si altii implicati. daca esti singur tu si banca... te priveste direct si personal. dar de banca nu scapa nimeni.