| GEORGEGEO5 a întrebat:

Bună ziua. Dacă am un credit ne plătit în valoare de 1500 euro și sunt dat la executorul judecătoresc mi se poate pune sechestru pe masina doar pentru 1500 euro?

Răspuns Câştigător
| DeMicUnCălător a răspuns:

Matematic vorbind. 1500 E o sumă prea mică pentru a-ți mănji reputația.
Șțiu că nu mi-ai cerut sfatul dar simt nevoia să-ți fac o recomandare valorică la un preț gratuit. -Luptă să-ți plătești datoria asta mică și păstrează-ți reputația. Învață ceva bun din asta.

1500. Un milion sau o sută de milioane. Nervii, sentimentele și consecințele pot fi aceleași. NU TE VINDE IEFTIN

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand se va incerca executarea silita prin poprire, daca esti salariat sau conturi in banci.
Daca nu este posibila poprirea atunci iti poate sechestra si vinde masina.
Sa stii ca la datoria existenta se adauga dobanzi, penalitati si cheltuieli de executare, asa ca suma se poate sa fie chiar si cu 500 euro mai mare.

Bula
| Bula a răspuns:

Da, fiindca masina ta nu mai este noua.
Executorul decide, din ce valori va recupera banii si la ce pret estimat, iar tu vei primi ramasitele ramase dupa procedurile de executare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ti se va face poprire pe conturi prima data

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| carevaescu a răspuns:

Mai bine vinzi din ce ai - poate chiar masina - sa platesti datoria si eviti situația asta.

| KovacsB a răspuns:

O sa-ti vanda masina la un sfert din pretul pietei, si o sa-ti mai ia ceva.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Nu, doar pentru acea sumă, ci și pe cheltuieli de judecată, onorariul executorului, penalizări, dobânzi restante și altele!

| Standt a răspuns:

Doar pentru 1500 euro plus cheltuielile cu executia. Si nu sunt mici. Poti plati in final si 2500 euro. Daca masinanu valoreaza atat, sechestrul se va extinde si la alte bunuri.