| BeingSelfless a întrebat:

Ce se poate întâmpla dacă am semnat un contract de comodat pe numele meu, la domiciliul personal, dar nu am început procedura succesorală (considerând faptul că tatăl meu a murit)?

Am acordul verbal al mamei, dar ea nu este înscrisă în actul de proprietate, ci frații tatălui; și aceștia au oferit acordul verbal.

Ar trebui semnătura lor în original sau cel puțin unuia?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am explicat la intrebarile anterioare cum este legal.
Faceti procedura succesorala si apoi obtine o procura speciala de la fratii tai pentru contractul de comodat pe numele tau.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai facut o ilegalitate si contractul este nul.
Nu exista succesiune verbala si nu poti incheia acte de comodat cu nimeni, in numele numanui decat al tau, ori tu nu esti inca propietarul legal al nici unui imobil... fiindca nu ai facut inca succesiunea si nu ti-a dat nimeni procura notraiala sa-i reprezinti.

| BeingSelfless explică (pentru Violleta2022):

Deci, cred că cel mai simplu ar fi ca aceștia să scrie și să semneze ei, direct...

| Violleta2022 a răspuns (pentru BeingSelfless):

Nu exista "cel mai simplu": ca ceea ce propui tu este ILEGAL!
Faceti succesiunea la notar si apoi faceti contractul de comodat pe numele tuturor ( sau ceilalti iti dau tie, fiecare cate o procura notariala ca sa-i reprezinti si sa poti inchia tu contract in numele lor).

La acest moment nici tu si nici ceilati NU aveti dreptul legal sa faceti acte ilegale sau contarcte fictive pe acea propietate, fiindca nu sunteti propietari pana nu se face LEGAL, actiunea de succesiune.

| BeingSelfless explică (pentru Violleta2022):

Totuși, managerul cu care lucrez îmi tot spune că nu ar trebui să fie o problemă, nu o să mă verifice nimeni, că așa au făcut și colegii, inclusiv acest manager.
I-am spus că m-am informat destul de bine, dar continuă pe aceeași idee. Nu a avut probleme până acum cu subordonații săi, nu ar avea de ce să aibă acum cu mine, că fiecare are situații speciale, și nu i s-a întâmplat astfel de cazuri.
Dar, da, mai bine merg pe calea aceasta, decât să risc ceva mai grav.

| Violleta2022 a răspuns:

Se pare ca tu ai depus la ANAF un document ilegal si s-ar putea sa ai probleme foarte mari cu Politia, fiindca ai facut fals in acte oficiale si te vei alege cu dosar penal si probabil puscarie

"în 8 Decembrie | BeingSelfless a întrebat:
Am făcut o înregistrare la ANAF ca PFI, unde am depus un contract de comodat, dar eu nu sunt proprietarul domiciliului, și nu aș putea avea semnătura acestei persoane (este plecat din țară). M-am trecut pe mine."

Ioandelasal (care este jurist) ti-a raspuns clar la aceasta intrebare:

https://www.tpu.ro/......liului-si/

ia de invata de urgenta!
Fugi si retrage actul ala fals de comodat de la ANAF ca risti doar penal si puscarie! Este doar chestie de cateva luni pana vin sa-ti verifice actele si se constata falsul in acte.