| tudor91 a întrebat:

Buna ziua TPU
Mama a decedat recent si as dori sa fac un contract de vânzare-cumpărare cu tatăl meu pentru terenul si casa aferentă.Din 5 frați am mai rămas in viața 4 iar unul din frați își dorește partea deși nu o merita prin lege sunt obligată sa ii plătesc fiecăruia, din ce am mai citit de pe internet tatăl imi poate ceda doar 50%, ceilalți 50% de pe mama se împart in mod egal.
Prima întrebare. Cei 50% de la mama se împart in mod egal între mine si fratii mei + fiul fratelui decedat sau la ecuația asta este îndreptățit si tatăl meu?
A doua întrebare. Daca in titlul de proprietate al tatălui meu numele mamei a fost scris greșit, schimba cu ceva situația?

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Daca terenul a fost dobandit de ambii parinti, in timpul casatoriei, trebuie dezbatuta succesiunea dupa mama (mai exact jumatatea ei).

"unul din frați își dorește partea deși nu o merita prin lege"

De ce consideri tu ca nu o merita prin lege?
Toti copiii au dreptul la cote egale din mostenire, potrivit Codului civil.

Daca se dezbate succesiunea dupa mama, jumatatea ei se imparte la modul urmator:
cota de 1/4- revine tatalui (din jumatatea mamei, adica 1/4 din 1/2).
cota de 3/4- revine celor 5 copii in mod egal (adica 3/20 parti fiecare- tot din jumatate)

Apoi, o alte problema: cand a murit fratele? Inainte sau dupa mama?
Daca a murit inaintea mamei, va veni nepotul direct si va imparti mostenirea cu cei 4 copii ramasi in viata.
Daca a murit dupa mama, trebuie dezbatuta si mostenirea fratelui. (adica acea cota de 3/20 parti).

In ce sens a fost scris gresit numele? Daca e diferenta de o litera sau o caciulita, la dezbaterea succesiuni, se va lua martorilor o declaratie de notorietate ("am cunoscut-o bine pe numita Elena si stiu ca a fost una si aceeasi persoana cu Ileana")
Daca diferenta e foarte mare, gen o chema Paraschiva si pe act e Maria, atunci succesiunea se dezbate numai la instanta.

| Bula a răspuns (pentru raluk27):

Am gresit, am sters.
Cer scuze.

| raluk27 a răspuns (pentru Bula):

Serios? Citez din Codul civil:

CAPITOLUL III
Moştenitorii legali

SECŢIUNEA 1
Soţul supravieţuitor
Art. 972

Cota succesorală a soţului supravieţuitor

(1) Cota soţului supravieţuitor este de:

a) un sfert din moştenire, dacă vine în concurs cu descendenţii defunctului;

Deci cand la mostenire vin copiii defunctului si sotul supravietuitor, sotului ii revine 1/4.
Citeste, inainte sa fii sigur pe niste prostii.

| Bula a răspuns (pentru raluk27):

Scuze, am gresit!
Ai dreptate!

Am calculat conform vechiului cod, dupa care am avut asemenea caz in familie.

| raluk27 a răspuns (pentru Bula):

Si pe vechiul cod era la fel.
Cotele sunt aceleasi, de la Cuza incoace.

La tine a fost asa: bun dobandit de soti in timpul casatoriei.
Moare unul dintre ei.
Se dezbate succesiunea pe jumatatea lui.
Sotul supravietuitor a dat declaratie de renuntare la cota de 1/4 din jumatatea sotului decedat.
Pe jumatatea sotului decedat au ramas doar copiii, in cote egale.
Sotul supravietuitor a ramas cu jumatatea lui de drept, fiind inca in viata
In final, copiii au dobandit toata jumatatea sotului decedat si cel ramas in viata a ramas cu cealalta jumatate.

5 răspunsuri:
| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Condoleante pentru mama ta!
Unele din informatiile tale sunt gresite.
La succesiune, veniti atit fratii cit si tatal. Pentru fratele decedat, vine la succesiune fiul sau, ca mostenitor legal. Cotele (din jumatatea mamei!) sunt: 1/4 mosteneste tatal, restul de 3/4 se imparte egal intre frati. In final, sinteti tot 6 mostenitoti: tatal cu cota sa si fratii, unde unul este reprezentat de fiul sau.
Tatal tau poate sa-ti vinda doar partea sa: jumatatea legala plus 1/4 din cota mamei (dar numai dupa dezbaterea succesiunii). Atentie insa! Sa ai dovada ca ai platit suma, altfel, fratii tai pot sa te dea in judecata cu motivul ca vinzarea nu s-a facut pe bani ci a fost o donatie mascata. Daca doresti intreaga proprietate, va trebui sa cumperi cotele de la fratii tai. Asta, daca unii din ei nu-ti doneaza cotele lor.
Referitor la greseala numelui, ia legatura cu un notar sau un avocat. Depinde de mentiune (casatorit sau nu, etc). Chiar si "o caciulita" cum spune @raluk27 e importanta. Dar e posibil sa fie suficienta mentiunea "casatorit". Repet, ia legatura cu un notar.