| BeingSelfless a întrebat:

Am făcut o înregistrare la ANAF ca PFI, unde am depus un contract de comodat, dar eu nu sunt proprietarul domiciliului, și nu aș putea avea semnătura acestei persoane (este plecat din țară). M-am trecut pe mine.

Aș putea fi sancționat pentru "fals în acte" sau doar se anulează înregistrarea ca PFI?
În cazul în care va fi un control, acesta ce perioadă ar avea să vină? Ce va controla?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, ai putea fi sanctionat penal, avand in vedere ca ai comis o infractiune.
N-avem de unde sti cand vei fi controlat si ce vor controla, in orice caz posibil sa fii controlat in al doilea an si sa verifice si realitatea celor prezentate la autorizare.

| BeingSelfless explică (pentru Ioandelasal):

Dacă îl radiez, nu cred că ar mai fi cazul să mai controleze. Corect?

| Ioandelasal a răspuns (pentru BeingSelfless):

Corect, daca il radiezi nu mai exista ce controla.