| babygirlmeli a întrebat:

Ce se poate intampla daca un psiholog incalca chestia' cu confidentialitatea? daca dezvaluie altcuiva, ce i-a spus un "pacient". funda!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta ar constitui infractiunea de divulgare a secretului profesional, prevazuta si pedepsita de art. 196 Cod penal, pedeapsa fiind inchisoarea de la 3 luni la 2 ani ori amenda de la 500 lei la 30. 000 lei. Partea vatamata ar putea cere si daune morale destul de mari. Numai bine!

5 răspunsuri:
| ahlrh a răspuns:

O poti da-njudecata, pentru incalcarea intimitatii, cred.

| CatalinInside a răspuns:

Il poti da in judecata. ii ceri daune morale si altele. castigi mult de pe urma luiwinking

| carmenzo a răspuns:

Buna...pai de ce ar avea vreun interes sa spuna? Doar daca cunoaste bine pacientul si anturajul acestuia.De exemplu din partea mea sa spuna cui vrea daca acele persoane nu ma cunosc.Cat despre gest e adevarat ca nu e frumos si nici etic... dar ce poti face? In rest nu i se intampla nimic decat poate ca pacientul daca afla poate sa isi schimbe terapeutul. Sper ca te-am ajutat.

| Ionutsu a răspuns:

Teoretic nimic! Insa este incalcat codul de conduita al psihologilor!

| Curiosul a răspuns:

Poti sa o dai in judecata, cred.