| anonim_4396 a întrebat:

Ce se poate intampla in cazul in care copilul fuge din casa parinteasca, parintii acestuia dandu-l disparut (ei nestiind de fuga sa), el fiind deja major?

8 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Nu se intampla nimic, doar este cautat, dar nu poate fi obligat sa se intoarca!
In alta ordine de idei, este cautat si cand va fi gasit vor fi anuntati si parintii.
El este liber sa faca ce vrea!

| doctorandus a răspuns:

Daca e major poate hotari singur unde locuieste, atat ca macar sa le dea de veste sa nu creada ca e mort sau disparut. De disparut pot dispare si adulti, si pe aia ii cauta Politia.

| Oana92 a răspuns:

Daca il declara disparut o sa il caute, dar daca a fugit nu ii face nimeni nimic pentru ca e major.

| Andeuta a răspuns:

Nu conteaza daca este major ei vor continua demersurile pentru al gasi si nu se vor opri decat daca acesta ii anunta ca nu vrea sa se mai intoarca si ca nu e disparut.big grin

| DeKoniec a răspuns:

Va fi cautat, dar nu poate fi obligat sa se intoarca acasa, este major..Succes!

| DeKoniec a răspuns:

Credeam ca este o intrebare din curiozotate, nu ca vrei sa o tulesti de acasa ...pai omule pentru ce? Nu iti cunosc trecutul, prezentul si nici pe tine dar de ce sa faci asta? Gandeste ca in urma ta oameni dragi tie vor suferii...acum faci ce vrei. Dar nu e bine, asta ti-o spune un simplu anonimwinking

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru DeKoniec):

Da.Era o intrebare pusa din curiozitate nu ca intr-adevar m-as gandi la asta.
Si daca chiar m-ar trazni un astfel de gand, te asigur, nu ar fi treaba nimanui sa se bage in treburile mele, punct.
Deci multumesc de sfat, chiar daca nu tii l-am cerut, dar degeaba.
Si inca o chestie, nu te mai pune sa vorbesti in necunostinta de cauza, fara suparare, nu de alta dar se observa ca nu ai habar catusi la ce, mai exact, se refera expresia de „familie destramata" (la fig. vb.).

-Numai bine.

| TimeeaBtrx a răspuns:

Nimic...daca ilgaseste poiatia el poate declara ca a plecat de buna voie si orcumi legea nu poate interveni cu nimic din moment ce el e major