| anonim_4396 a întrebat:

Din punct de vedere legal, de la ce vârstă poate un minor să nu mai locuiască în casa părinteasca, alături de părinții acestuia şi să se mute la o persoană majoră? Ținând cont de faptul că părinții nu ar fi de acord, iar minorul nu este sechestrat, acasta fiind dorința lui.
Mi-aş dori să primesc răspunsuri fără implicații emoționale.
Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Domiciliul minorului este la domiciliul parintilor, pana la varsta majoratului, 1 ani.
Poate sa se mute cu acordul parintilor. Poate sa se mute si fara acordul lor dar parintii pot solicita intoarcerea la domiciliu printr-o actiune in justitie si depinde ce va hotari judecatorul, in baza probelor administrate la dosar si dupa ascultarea minorului.

4 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Legal, de la varsta de 18 ani poti parasi locuinta parintilor, daca vrei mai devreme iti trebuie un tutore legal si parintii sa fie de acord, sau daca esti sechestrat, batut, supus unui trai greu atunci te iau autoritatile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dorinta ta nu are nicio semnificatie legata atat timp cat esti minora. Stai linistita acasa, stiu ca un fat frumos ti a promis miere si lapte da te trimite urgent la mata cand se plictiseste de tine.

| relian a răspuns:

Din pct de vedere legal atita timp cit esti minor nu poti parasi ce spui tu nimic.Doar daca exista vreo sentinta judecatoareasca ceva in acest sens.Nu ai absolut nici un drept sau mai bine spus nu poti lua tu decizii cu cine sa te muti atita timp cit esti minor.

| pufulescu a răspuns:

Nici un minor nu poate parasi de capul lui / ei domiciliul parintilor.
Parintii ii sunt in fata legii tutori, adica sefi fara sa mai lungim vorba, si legea obliga pe acel minor sa ii asculte. De la varsta de 18 ani persoana iese de sub tutela parintilor si poate face absolut ce il / o taie capul.