| anonim_4396 a întrebat:

Ce studii are de fapt George Simion? O fi terminat o facultate acreditata?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Facultatea de Administratie si Afaceri de la UnivBuc.

Da tot un membru de galerie de fotbal ramane.

| johnnny123 a răspuns:

Conform CV-ului, este licenţiat în Administraţie şi Afaceri la Universitatea din Bucureşti.

În realitate, nu are absolut nicio importanță. Important este că e un extremist periculos care confundă Parlamentul României cu galeria de fotbal și care ar duce țara în epoca de piatră dacă ar veni la putere.

| carevaescu a răspuns (pentru johnnny123):

Mai mult decat actualii care apara interesele externe in detrimentul cetatenilor?
Toti politicienii sunt la fel.

| johnnny123 a răspuns (pentru carevaescu):

Dacă tu ai impresia că George Simion luptă pentru "interesele cetățenilor" în detrimentul intereselor externe, atunci nu înțelegi absolut nimic despre acest personaj, despre ceea ce este în spatele lui și unde ar duce venirea lui la putere. Și el lucrează tot pentru interese externe, numai că ale Kremlinului. Fie că o face conștient, fie că este doar un idiot util.

Da, sunt perfect de acord că și pe actualii îi doare'n șpiț de interesele cetățenilor.

Dar eu unul prefer să fiu "cetățean de mâna a doua" al unei lumi civilizate decât să fiu cetățean (tot de mâna a doua) al unui stat extremist sub tutela Moscovei.

| carevaescu a răspuns (pentru johnnny123):

S-a spulberat iluzia de civilizatie fix atunci cand suportul pentru un stat genocidal a fost proclamat cu mandrie si entuziasm.
Cum ziceam, toti politicienii sunt la fel.
Singura noastra sansa suntem noi.

| johnnny123 a răspuns (pentru carevaescu):

Repet, nu am spus că situația în țara asta este perfectă sau că clasa politică conducătoare nu este jalnică.

Dar între Rusia și Occident voi alege întotdeauna Occidentul, cu toate hibele lui. Iar între extremismul impus cu pumnnul de niște brute și spoiala curentă de democrație și civilizație, voi alege întotdeauna spoiala curentă de democrație și civilizație.

| carevaescu a răspuns (pentru johnnny123):

Nu sunt in dezacord cu ideea de a alege raul mai puțin rau...
Mi-ar placea totuși să fie posibilă o poziție neutră. Cred că elvețienii au înțeles cum sta treaba. Poate e utopic. Dar mi-ar placea sa fie respectat cetățeanul in primul rand, apoi interesele externe.
Nu, nu cred ca AUR ar fi solutia. Posibil sa ai dreptate că ne-ar duce înapoi în epoca de piatra. Ceea ce nu mi-e clar este daca actualul sistem nu ne va duce și el la randul lui tot acolo.