| IoanaIonuca a întrebat:

Credeti ca diferentele de studii pot afecta relatiile? Nu acum, ci in timp... Ea cu facultate, el nici cu liceul terminat.

Răspuns Câştigător
| MGEORGESCU a răspuns:

Buna! O sa-ti dau un exemplu concret al unei astfel de relatii:EU. In momentul in care l-am cunoscut eram in liceu, el avea doar liceul si nu intentiona sa mai faca si alte studii, la acel moment nu am dat importanta acestui aspect, asta pana cand am intrat la facultate(fapt care e el l-a deranjat foarte mult si cu care nu a fost de acord) si atunci pe masura ce am evoluat din punct de vedere intelectual, social etc in cadrul facultatii au inceput sa se simta aceste diferente despre care ai mentionat in intrebare. Nu vreau sa jignesc, sunt oameni super inteligenti si fara studii superioare, insa contextul universitar iti ofera niste oportunitati pe care nu le poti gasi in alta parte si automat te dezvolta si te claseaza la un alt nivel. Relatia cu respectivul s-a terminat pentru ca ajunsesem intr-un punct in care comunicarea era dificila, trebuia sa stau sa ma gandesc ce as putea sa spun sa nu se simta aiurea, sa gasim subiecte comune si de acelasi nivel, practic ma limita, pentru ca imi era greu sa nu pot aborda si subiecte ce necesitau alta pregatire... drept pentru care s-a gandit sa isi caute pe cineva de nivelul lui si sa ma insele, fapt care mi-a demonstrat ca diferentele de studii pot afecta comunicarea si intr-un final relatia. Deci, DA, diferentele de studii pot reprezenta in timp un factor decisiv in dezvoltarea unei relatii solide. Bafta!

88 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ba da conteaza, totul conteaza in viata, femeile cand au o facultate, o cariera au pretenti mai mari, asta se vede in tarii pro feminism vs anti feminism, pentru o aventura nu conteaza ce studii ai dar pentru o relatie ba da conteaza

| RAY a răspuns:

Mihailescu_Valeriu_1953 nu uita ca isi platesc pensia din banii mei, mosule

| sierra1 a răspuns:

Să n-o lungim: da! La un moment dat o să vă plimbați prin medii total diferite, nu o să aveți subiecte comune de discuție probabil nici preocupări.
În filme de mai întâmplă să conviețuiască fericiti (până la un punct) cei doi

| Drimmero a răspuns:

Cand veti intelege ca scoala iti testeaza doar memoria,, nicidecum inteligenta, atunci viata o sa capete cu totul alt sens!

Raspunsul este...nu, nu influenteaza cu nimic, decat daca esti cu nasul pe sus.

| Drimmero a răspuns:

Ti se pare ca m-am complicat cumva?

| Drimmero a răspuns:

Intreab-o macar daca liceul terminat, mergi prea departe cu acele doctorate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Liceul?sad
Pf.In locul tău n-as fi sigur nici dacă am terminat gimnaziul.
Găsește altceva de care să te iei. Ceva care să indice că ai măcar un gram de inteligență.

| Savas10 a răspuns (pentru Drimmero):

Sau coboram daca si-a facut macar buletinul? laughing E la moda sa fii tare in colt de la 12-13 ani pe net.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Zoico,,te-ai cam atacat tu asa, am dreptate, este?

stai linistita, sunt destui cu liceul (ne)terminat pe aici.

| Drimmero a răspuns (pentru Savas10):

Ai cont nou, cum de ai boala pe ea asa dintr-o data?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

"Zoico"? Ce-ai fumat? Spune-mi si mie.
Ah, normal ca sunt, altfel nu-ți făceai cont aici.Macar asa te poți simți si tu superior(sau nu).

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce legatura are contul cu afirmatia mea de mai sus?
Eu iti sunt superior prin alte aspecte,, cu scoala sau fara scoala, cu Bac sau fara Bac, ca fapt divers/

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Superior?laughing
Cea mai buna gluma pe ziua de azi.Zi-mi si mie unul dintre aspectele ales.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Te las pe tine singurica sa-ti dai seama, domn'soara, prea mura-n gura vrei...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

N-am liceul terminat, nu mă duce capul sad Ajută-mă

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Dezavantajul tau nu consta in faptul ca n-ai liceul terminat, ci in faptul ca nu te duce bibilica.

| Jannah a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce vrei sa demonstrezi? la tine majoritatea persoanelor sunt " inculte " ti se pare ca tu esti prea rasarita? acum serios, in viata reala faci la fel? tie ti-ar convine sa te faca un necunosc prost? nu ma astept sa poti purta un dialog in care sa renunti la zefleme.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Pentru că nu sunt de acord cu tine?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jannah):

Absolut nimic.
Nu, la mine majoritatea sunt idioate.Nu prea am obiceiul sa le etichetez ca fiind culte sau inculte, dar se intelege.
Sunt modesta, asa ca n-am sa-ți răspund la asta.
Da,"fac" exact la fel.
Mi-ar fi indiferent.
Hai ca nu am zis nimic sarcastic, de data asta laughing

| Jannah a răspuns (pentru anonim_4396):

Perfect, atunci eu va propun amandurora sa incheiati acest conflict inutil. tu sa nu mai pornesti conflicte inutile sau sa dai apa la moara. Nu pentru binele meu, dar va faceti de ras. Atat am avut de spus.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Am zis eu asta pe undeva? esti genul de persoana care ma face s-o judec din prima, nu stiu de ce.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Si tu la fel.Doar ca eu știu exact de ce.
Si nu ai spus-o, dar nu prea văd alt motiv.

| Savas10 a răspuns (pentru Drimmero):

N-am boala pe nimeni, doar ca stiu situatia parintilor mei, tata nu are studii superioare, ci doar liceul, iar mama are si facultate. De ce spune fata asta ca parintii mei nu trebuiau sa stea nici macar unul langa altul, nu stiu.
"Nici măcar n-ar fi trebuit sa fie posibila o interacțiune între cei 2, orice fel de interacțiune, cu atat mai puțin o relație."
Pe bune? Daca nu e in stare sa dea un sfat omenesc si de bun simt, de ce naibii isi toceste varfu degetelor cu asemenea retardisme?

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

What?! Cum sa fii tu superior unei persoane pe care nu o cunosti?
Ah, asa ti a soptit pasarica aia care te tine lipit de canapea cand joaca haharsenal?

| RAY a răspuns (pentru Savas10):

A avea o facultate nu inseamna ca esti inteligent, nu are legatura

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Jeg elsker deg

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-mi pasa!

| Drimmero a răspuns (pentru GoldenZenith):

Cand evidenta nu are cum sa fie contestata, nu mai ai nevoie de 'soptiri'.

| Drimmero a răspuns (pentru Savas10):

Normal, se pare ca cei care afirma asta au lipsit de la cea mai importanta lectie,, cea predata de viata!
Multi ani alor tai!

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

Eu cunosc marfa "Drimmero" si tocmai de aia am si contestat ce ai spus tu legat de superiorate. Eu inteleg ca nu esti de acord cu ea, dar asta nu te indreptateste sa iti dai aere de superior cand nici macar nu esti. Eu cred ca scopul ei in viata nu e ala de a merge in Anglia sa vada o echipa de fotbal care nu stie de existenta ei.

Ar trebui sa ma "laud" si eu ca iti sunt cu mult superioara? rolling eyes sau nu mai e nevoie? Nu ai ce sa contrazici aici. Pup.

| Savas10 a răspuns (pentru RAY):

Nici nu am spus ca are legatura.

| Drimmero a răspuns (pentru GoldenZenith):

Cunosti dar de fapt nu cunosti nimic.

Draga, sa nu o faci,, m-as simti vesnic umilit.

Inca traiti cu impresia ca a merge pe stadion pentru echipa iubita e o jignire,, repet doar traiti cu impresia, fotbalul nu-i pentru toti.

| Savas10 a răspuns (pentru Drimmero):

Mersi frumos, asemenea!

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

Ma bucur ca nu ma contrazici in privinta ultimei chestii. E bine ca iti cunosti locul.

Nu are nimeni, nimic cu fotbalul. Stii? Chestia asta e ca si cum ai fi gay. Pe mine nu ma deranjeaza ei atata timp cat nu ma dezgusta expunandu-se pe strada sau mai stiu eu ce. Asa si tu, nu am nimic cu pasiunea ta, dar tine o pentru tine, nu mai defila atat de execrabil de mult pe aici ca si cand nu ai avea alt scop in viata. Nu te astepta sa fie toti de acord cu tine si sa le placa tuturor ceea ce tu, practic, divinizezi. Si, sincer, mie mi e mila sa vad ca, un baiat la varsta ta, in loc sa isi faca griji pentru viitor dpdv profesional/sentimental, are preocupari de genul. Si sa nu mi spui ca de unde stiu ce te preocupa pe tine, pentru ca ti am zis, cunosc marfa f bine.

happy bye.

| Drimmero a răspuns (pentru GoldenZenith):

Esti 'prea' superioara, nu imi pot masura fortele cu tine!

E irelevanta comparatia ta, nu are nici cea mai mica legatura cu mesajul tau.

Am mai vorbit ceva de fotbal? Nu tu ai deschis cumva subiectul?

Bine,, bine, o sa ma preocupe si alte lucruri daca tu o zici, dar mai incolo/

| Drimmero a răspuns (pentru Savas10):

Apreciez, cu placere!

| raMLesS a răspuns (pentru anonim_4396):

Vad ca esti cam frustrata, mai fa si tu prostii noaptea rolling on the floor laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru raMLesS):

Crezi ca așa mi-ar dispărea frustrările? thinking Până acum n-a funcționatsad

| raMLesS a răspuns (pentru anonim_4396):

N-a functionat? Poate n-avea liceul terminathee hee

| anonim_4396 a răspuns (pentru raMLesS):

Îl avea straight face
Oi fi un caz fără speranță.Sau cine știe, liceul n-o fi de ajuns, mai trebuie si facultatea...

| Unravel2 a răspuns (pentru Drimmero):

Realitatea e ca studiile in sine absolut deloc nu influenteaza relatiile, cel mult pot fi/aparea efecte (pozitive) de pe urma lor.
Asa cum mai zicea cineva inainte, conteaza ce gandire comuna exista intre cei doi.
Tot realitatea ne spune ca majoritatea oamenilor nu formeaza oricum de la bun inceput astfel de relatii, daca e chiar important pentru ei (desi pretextul ca nu vor avea ce discuta datorita facultatii e unul destul de invalid, inseamna ca respectivii au ei alte probleme la mansarda si in general nu-si pot face prieteni, ci mai degraba niste colegi de breasla pe care-i considera si prieteni).
Logic ca nu orice om fara studii e atractiv pentru cineva cu studii, dar se intampla ca unii sa compenseze bine, sa fie muncitori, dedicati unei meserii ce necesita aptitudini speciale, probabil ceva ce nici facultatea nu te invata.
Majoritatea oamenilor de succes (adica care fac si bani) o fac tot pe capul lor (studiu sau munca individuala, ajutor de la nu stiu cine, etc.), nu datorita a ceea ce au invatat in scoala. Plus ca mai exista si oameni de succes fara studii, dar tot au bani din cauza familiei, fac afaceri/smecherii, ei tot au neveste indiferent de statutul lor pentru ca normal ca nu se uita cineva in primul rand la studii, ci la alte criterii mai materialiste.

| Drimmero a răspuns (pentru Unravel2):

Explica-i prostului ca studiile nu conteaza intr-o relatie...

| Unravel2 a răspuns (pentru Drimmero):

Drimmero, prima oara scrisesem si ceva ca o insulta bine meritata la adresa muștei enervante care s-a luat la harta cu tine. Dar sa vezi ce canalii cu priza directa la admina. Mi-au sters vreo două răspunsuri si au editat raspunsul asta spre tine, de arata de parca iti explicam tie și atat. Zici TPU si tragi apa. Oricum eu stau pe tușă si intervin doar f rar pe site, special numai pentru a scuipa pe unii care o ard din cale de afara de destepti dar ei sunt prosti de pute pământul sub ei.

| Drimmero a răspuns (pentru Unravel2):

Ipocrizia e foarte mare, nu are granite, daca nu esti de acord cu majoritatea, ai vazut ce risti.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Diferentele de studii nu, ci diferentele de gindire. Ea poate fi o vaca cu cabina si diploma de master, el poate fi un Edison fara patalamale. Conteaza cum ajung la un numitor comun si ce interese au pentru viitor.

| Freya1 a răspuns:

Din punct de vedere a societati da,poate fi o problema dar tu cum nu traiesti cu lumea nu are de ce sa iti pese.
Daca e calculat,civilizat,constient, iesit, politicos stie sa vorbeasca, sa scrie, poate sa munceasca nu are ce problema sa fie atat de mare.

| Holiday a răspuns:

O logica simpla spune ca sunt de evitat astfel de relatii, MAI ALES daca educatia e in favoarea femeii si au varste apropiate.

| Sn4k3 a răspuns:

Depinde de ce vrea fiecare. Daca nu sunt asa diferiti ca persoane, se inteleg si nu sunt probleme cu banii sau altceva important care poate fi afectat de studii, e ok.

| RainmakerX a răspuns:

Inteligenta nu se masoara neaparat in facultati terminate dar o facultate poate sa fie un indiciu semnificativ ca persoana respectiva este capabila de ceva anume.

Din perspectiva mea, a unuia care nu a trecut prea mult prin viata, facultatea nu ar reprezenta cine stie ce. Pana la urma, daca nevasta mea este la medicina, iar eu sunt la informatica, la ce ar mai fi bune facultatile? Este clar ca nu as vorbi cu ea despre programe. Ar fi absurd! Sunt de parere ca jobul si viata de familie ar trebui sa nu fie amestecate. Da, e ok sa-i spui anumite lucruri dar daca singurul subiect pe care il aveti in comun este munca... atunci clar nu o sa dureze.

Exista oameni fara facultate care au totusi o cultura generala, au un suflet bun si sunt destul de amuzanti.

Problema ta nu este legata de studii, ci de situatia materiala.
Cand baiatul are o facultate, acesta are sansa de a face rost de ceva mai multi bani... isi permite anumite lucruri si poate avea mai mare grija de familia sa.

Cand fata are o facultate intervine o problema. Daca baiatul are si el bani, lucrurile pot sa fie ok. Pana la urma facultatile sunt facute pentru bani, nu? Ei bine... daca nu are o facultate si nu are nici bani, atunci fata o sa observe ca ea face un efort mult mai mare decat el (ceea ce este anormal dupa standardele actuale) si se poate foarte usor ca lucrurile sa se duca de rapa.

Totul se rezuma la ducerea unei vieti mai bune, nu este nimic personal...

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

laughing laughing laughing Uite ca si femeile au un neuron functional si spun adevarul crud: "acum 3 minute | RAY a răspuns (pentru Savas10):
A avea o facultate nu inseamna ca esti inteligent, nu are legatura".winking laughing Stiu ca ma iubesti, RAY!

| Dalmore a răspuns:

Sunt si oameni inteligenti fara facultate si nu esti obligata sa ai aceleasi studii cu un om ca sa aveti despre ce vorbi cu el. Dar depinde de ce nu face o facultate. Are un talent sau un job care nu necesita asta? Eu n-as sta cu un om care nu are bacul, de exemplu, pentru ca e un examen mediocru si daca ai terminat 12 clase si nu esti in stare sa-l iei, asta mi se pare ca spune destule despre tine.
Dar daca tu te simti confortabil cu el asa, daca te respecta, daca are educatie, daca ai ce vorbi cu el, si nu e un lenes, nu conteaza studiile.

Am avut o relatie cu un tip care facea un seral, muncea ca electrician, dar nu a mers pentru ca la un moment dat nu mai aveam despre ce sa vorbim, iar el se simtea prost intre prietenii mei (toti eram la facultate), chiar daca facultatea nu era subiectul no 1 al discutiilor noastre el se simtea inferior... depinde si de el.

Chestia e ca e cam greu sa avansezi fara o facultate, poate in timp tu o sa castigi mai bine decat el (asta daca nu e el vreun antreprenor) si asta s-ar putea sa-i afecteze stima de sine.

Eu zic sa traiesti clipa, daca va iubiti si mai ales daca te respecta. Relatiile sunt oricum in mare parte trecatoare

| Mircea08 a răspuns:

Relatiile da, iubirea nu. Cunosc o inspectoare din invatamant casatorita cu un macelar si care se intelegeau minunat (asta era cu putin inainte de revolutie)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Nu acum"?laughingNici măcar n-ar fi trebuit sa fie posibila o interacțiune între cei 2, orice fel de interacțiune, cu atat mai puțin o relație.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt curios pentru ce mi-ai eronat raspunsul, in conditiile in care nu ai o opinie despre asta,, dar asa sunteti invatati, sa aveti o anumita gandire pe care o impun altii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Pentru ca te plac, Drimmi, si am auzit ca cel mai bun mod de a-ți arăta e sa-ți evaluez răspunsurile cu eronat.Asa te enervezi si poc! se aprinde flacara între noi.
Sau pentru ca spui niște tâmpenii.Una dintre variantele astea, oricum.
Sigur ca am o opinie.Dar tu fie nu știi sa citești, fie nu înțelegi ce citești.
Memoria este vitala pentru un om inteligent.Si scoala nu testează numai asta. Daca ar fi asa, nu ar mai fi ore de matematica, spre exemplu.Iti oferă totodată si un minimum de cultura generală. Minimum care lui îi lipsește.Si chestia asta se va vedea.Despre ce crezi ca vorbesc ei 2? Despre vreme? Despre ce a mai făcut x si y? Despre fotbal, poate? Dar pana si aici îți trebuie ceva cunostinte.E penibil.Imagineaza-ți ca au un copil.El creste si ajunge la scoala.Intr-o zi, are nevoie de ajutor la o tema si se duce la tatăl lui, care nu știe nici el sa rezolve exercițiul.Se duce apoi la mama, ea îi explica și îi spune:"scuze, puiule, tati nu prea a fost atent la ore, era prea ocupat sa se holbeze la sânii profesoarei"

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici in gluma sa nu zici faza aia cu placutul!

Iti ofera si un minimum de cultura generala, nu zic nu, dar in mare parte te expuna la toceala, scoala romaneasca nu are ca scop sa te dezvolte rational, sa gandesti cu capul tau ci sa gandesti 'cu cuvintele' cartilor.

Ai o mica dreptate inspre final, dar contextul e altul, vorbim de o relatie, nu de o casatorie care e cu totul alt pas.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Îmi rănești sentimentele sad
Nu e chiar asa, dar oricum si cuvintele alea ale cărților tot sunt mai bune decât nimic.
Deci nu e nicio problema dacă au o relație, dar totul se schimba când vine vorba de căsătorie.Un document magic face diferenta.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

N-ai inteles, tu deja ai adus discutia la copil, la intrebari despre o materie pe care le-o pune copilul, tu intr-o relatie te gandesti la copil dupa a 2-a zi,, sau dupa un timp mai indelungat? acolo bateam eu, casatoria e un pas putin mai inalt decat decat relatia, daca mai vine si copilul e aur curat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Păi o relație care rezistă, cum e întrebarea formulată, nu duce la căsătorie? :-s

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

In timp...(ul) asta poate sa se faca referire si la 2 luni, tu dupa 2 luni te insori? hai sa fim seriosi, e interpretabila treaba, daca tot vrem s-o dam pe aia 'dreapta'.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

",," poate îmi explici si mie odată ce reprezintă. Chiar sunt curioasa.
Nu ți-a spus nimeni ca timpul trece repede? Nimeni nu se implica intr-o relație ce presupune mai mult decât sex pornind de la premiza ca lucrurile nu pot evolua.El vrea ceva mai mult.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Un pas mult mai serios, asta necesita timp si multa incredere, ca multi se cununa a 5-a zi dupa ce sunt in relatie e partea a 2-a.

Casatoria nu reprezinta doar acele acte si ritualul religios, e cu alt pas, o alta evolutie a relatiei, parerea mea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

''Credeti ca diferentele de studii pot afecta relatiile? Nu acum, ci in timp... Ea cu facultate, el nici cu liceul terminat.''
Ce treabă are când te însori cu întrebarea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Oricât mi-ar plăcea să vorbesc cu tine despre căsătorie, nu ăsta era scopul întrebării.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum spuneam, e interpretabila acea durata, si cum si-o imagineaza fiecare, nu toate duc la casatorie,, asta asa ca fapt divers/

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Deci vrei să zici că raspunsul e da, dar depinde de durată.
Am înțeles. big grin

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce-ai inteles?

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Scopul era sa te bagi putin in seama/

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Că te contrazici singurlaughing

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine, bine, o las asa, nu am chef sa dezbat pe tema asta prea multe, concluzia e una si buna: daca te duce capul, diferentele de studii nu exista.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Știi,dacă i-as comenta fiecărei persoane care îmi evaluează răspunsurile intr-un fel sau altul, probabil as ajunge si eu nr 1 in clasament.
Dintre toti de pe-aici, esti printre ultimii cu care vreau sa ma bag in seama.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te avantajeaza raspunsul in contextul in care nu am cum sa iau ca pe o jignire, decat ca pe un compliment!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Ar trebui sa știi deja ca eu nu fac complimente sad

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu te mai agita cu Zoeyyy; pe femei le apuca durerile de cap si dau fuga la analfabetii care le freaca pana le sar fl/o.cii ca fulgii de papadie. Dar ele se cred descoperitoare ale Bozonului Pi, stiu sa opereze pe cord deschis si sunt coarde sensibile ale teoriei corzilor si asteapta instalatorul ca sa le faca fericite.winking laughing laughing laughing

| GoldenZenith a răspuns (pentru anonim_4396):

I like you. happy

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate relatia o sa dureze si pana la casatorie isi ia si el o licenta sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dalmore):

Speranța moare ultima sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Credeti ca diferentele de studii pot afecta relatiile?" Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In general da.Depinde sunt si exceptii. Conteaza diferenta de castig nu scoala.

| PumpkinDoll a răspuns:

Pai si cum au ajuns sa se inteleaga la inceput, cum de n-au intervenit diferentele astea intre ei.

| DorelExpertu a răspuns:

Cel mai probabil da.

Acum desigur, asta tine doar de persoanele in cauza daca acest aspect afecteaza intr-atat de mult relatia lor incat sa o distruga, sau e doar la nivelul de "detaliu".

Sa fim realisti, pot aparea probleme asemanatoare si daca cei doi au facut facultati diferite.
Daca nu exista intelegere si dragoste, problemele se pot isca din cele mai banale chestii, motive mereu se gasesc.

Dar asta e viata, fiecare om e unic in felul lui, la fel si deciziile lui, iar o relatie se rezuma la a ii intelege deciziile celuilalt, dar si in a-l ajuta pe celalt sa ajunga o versiune mai buna.

Asa si aici, omul cat traieste invata, poate a suferit o boala si a fost mai mult prin spitale, astfel a fost nevoit sa renunte la liceu, sau poate la varsta aceea naiv fiind a luat o decizie gresita, eh, asta nu inseamna ca nu se poate repara acest aspect, asta nu inseamna ca omul respectiv nu poate avea ceva in minte.

| Gaby212 a răspuns:

Adica ea-cu bani, el-fara...
Acum gandeste si tu cat de bine convietuiesc...

| FruttiFresh300 a răspuns:

Cei care au zis ca nu afectează, sunt cei care nu au facultate.
Da, afectează! Poate îți propui tu să nu îi reproșezi, dar mereu el se va simți inferior și în interiorul tău și pentru tine va fi o frustrare ca stai cu unul care nu a fost în stare nici măcar sa-și termine liceul. Am pățit.

| deadhoe a răspuns:

Nu toti sunt la fel

| Jannah a răspuns:

Eu nu m-as uita la o persoana fara facultate, ai mei au terminat o facultate, urmeaza si eu sa incep o facultate.

da, conteaza foarte mult

| MGEORGESCU a răspuns:

Rusine ar trebui sa-ti fie tie de modul in care te exprimi, banuiesc ca esti grozav de frustrat la unele capitole. Daca ai fi citit cu atentie ceea ce am scris ai fi inteles mesajul meu, dar se pare ca ai vazut doar printre randuri si ai inteles doar ce ai vrut. Si sustin in continuare ca studiile conteaza enorm, daca esti de parere ca banii sunt suficienti ca sa porti si sa ai o relatie durabila te inseli amarnic, este extrem de important sa ai ce vorbi cu omul ala la orice ora din zi si din noapte, si banii nu pot inlocui asta. Si in plus pentru linistea ta sunt casatorita cu cel minunat om de pamant, care nu ma limiteaza din nici un punct de vedere pentru ca suntem la acelasi nivel.

| Claudiuyahoo1234 a răspuns:

Eu nu cred