| Coseri_Daria_1994 a întrebat:

Ce tari nato ajuta pe Romania? Si ce s-ar intampla daca ar incepe al 3-lea,, Razboi Mondial"

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Toate tarile ce fac parte din NATO trebuie sa ajute o tara din NATO daca ar fi atacata. Romania este ajutata, in prezent, in principal de SUA, de altfel aceasta este principala si cea mai puternica membra a aliantei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Scopul nato tocmai asta e, ca toate tarile sa se ajute intre ele in caz de nevoie

| minrest a răspuns:

Articolul cinci al Cartei NATO, ''principiul muschetarilor'' ii spunem noi, stipuleaza ca un atac asupra unei tari membre NATO este un atac asupra tuturor statelor membre, iar apararea se face in comun. Daca tara noastra ar fi atacata, toate tarila membre NATO intra automat in stare de razboi cu agresorul, iar ajutorul ne va veni in special de la cele trei puteri capabile sa isi proiecteze forta la distanta: SUA, Marea Britanie si Franta. Salut.