| anonim_4396 a întrebat:

Ce trebuie sa fac daca vreau sa dau pe cine in judecata dar fara avocat? Unde trebuie sa merg ce demersuri trebuie sa fac?

11 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Cauta un tip acreditat ca mediator, sau fa si pune un afis la tribunal, (dar vezi intai daca ai voie!), pe net, in presa locala, cum ca cauti un avocat capabil, dar si care sa fie dispus ca initial sa te apere "Pro Bono", adica gratuit, si apoi, cand o sa ai un castig din proces, ii dai ceva!

| greg a răspuns:

Du-te la tribunal si intereseaza-te.

| sese a răspuns:

"Darea in judecata" presupune o actiune penala sau civila care se desfasoara in instanta.Lasa treaba pe mana profesionistilor.

| littlesunshine a răspuns:

Buna!
De obicei grefierii fac asta contra cost. Un amic a fost singurel l-a tribunal, si tot asa trebuia sa se judece cu cineva. Nu avea avocat. a intrebat ce trebuie sa faca, si un jandarm l-a indrumat spre grefieri. Aceia i-au compus o petitie (sa ii zic) contra-cost.nu foarte mult oricum. De retinut ca a fost un proces pe considerente civile, nicidecum penale. A! si de asemenea cu ajutorul cuiva din domeniu o poti compune si singur la calculator si o scoti la imprimanta. Apoi cred ca duci petitia la registratura sau ceva. si e gata pe rolbig grin Oricum sa te interesezi happy
Bafta multa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fara avocat vei avea sanse minime sa castigi procesul.gandeste-te ca celalalt va avea avocat, si oricate dovezi foarte clare vei avcvea contra lui, tot nu vei putea face slalom printre legi.incearca sa iei un avocat, onorariul lui se ridica undeva la 8 milioane de lei.insa vei avea ocazia sa castigi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai depinde ce caz e. se mai da si posibilitatea un avocat din oficiu. care nu costa nimic. nu trebuie sa il platesti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am aflat dintr-o sursa sigura e vorba de o anumita cererebig grin.
Va multumesc, totusihappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Singurul demers care trebuie să-l faci este să mergi la Tribunal și să ceri informații suplimetare. Fără avocat îți va fi foarte greu, te vei lupta cu morile de vânt, începând de la taxa de timbru până la martori.
Nu pomenești despre ce caz este vorba?
Dacă este civil mergi la Tribunal și depui o cerere de chemare în judecată; dacă este penal plângerea o depui la Parchet.
Succes.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La librarie gasiti cartea'' Modele de cereri si actiuni'' de ciutacu si acolo gasiti toate cererile -actiuni si ''pasii'' care trebuiesc facuti pentru a nu apela la un avocat.

| bianca_4039 a răspuns:

Fara avocat nu ai cum sa dai in judecata draguta numai daca tu esti avocat

| StefMun a răspuns:

Acum ai solutie alternativa la justitie: Medierea a devenit legala si in RO prin intermediul mediatorilor autorizati.
Cauta un mediator pe: www.romediator.com
Avantajul e ca poti sa-ti rezolvi conflictul si sa ajungi la o solutie mult mai buna decat in justitie. Fara avocat. Cine stie mai bine decat tine care iti este interesul?