| AC4S4 a întrebat:

Ce trebuie sa se adopte mai exact la certificatul covid?
De doua luni parca eu stiu ca oricum trebuie sa prezinti certificat in institutiile publice, la mall sau la sala. Deci ce nu e adoptat?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, trebuie sa prezinte cei care vizitează instituțiile nu cei care lucrează acolo. Asta ar prevede legea

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Certificatul verde (care este negru big grin ) se pretinde in diferite institutii FARA A FI LEGIFERAT.

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Nu mai vorbi rahaturi.
Hotărârea Comitetului Național pentru Situații de Urgență nr. 94/2021 legiferează certificatul verde in forma in care e acum. Ce sila incepe sa îmi fie de mizerii din astea de oameni care vor doar sa dezinformeze

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

Vorbesti prostii!
Legiferare poate face doar Parlamentul.
Restul sunt hotarari (de guvern, de urgenta etc.) care au doar efect provizoriu (pana la legiferare).

| AC4S4 explică (pentru Bula):

Aparent e corect. Au completat prin acel HG niste masuri de protectie in starea de alerta, iar aceasta stare de alerta se poate prelungi cata vreme se considera ca e necesara.

| Bula a răspuns (pentru AC4S4):

Un HG sau alte hotarari nu sunt lege.

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

Pentru restrictionarea accesului la mall nu e nevoie de lege organica. Simplu.

| Vântulalb a răspuns:

Pfui! Toti stiu ceva, dar nimeni nu stie nimic!
E vorba de a se introduce obligativitatea certificatului verde. Adica, sa nu poti merge la munca fara certificat. Asta e un exemplu.

| SingleForOne a răspuns:

Să ai x doze de vaccin, adaptat la varianta nouă, omicron, fiind un alt exemplu.