| king5151 a întrebat:

Ati mai intrat in mall cu certificat fals covid? Daca esti prins ce patesti

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ieri am observat ceva total aiurea, un tip arata doar un cod salvat, eu am aplicația cu certificatul COVID, deși poți merge pentru ca așa fac multi, politia nu tine cont, nu uita ca scrie =acest cod nu are o baza legala decât daca este însoțit de către un buletin =deși nu tu nu dovedești nimic legal si nu poți fii tras la răspundere

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Bine înțeles ca nu iți recomand așa ceva, in plus sunt atâtea magazine deschise, tot ce vrei, eu am făcut ca nu vreau sa dau COVID si sa primesc si da magazinul meu preferat cere COVID

| Violleta2022 a răspuns:

Puscarie si dosar penal pe viata!
Fiind un document legal falsificat, este destul de rau, tu primind dosar penal pe viata si puscarie pana la 3 ani.
Pacat sa-ti incepi viata de audult cu o delicventa si sa fii stigamtizat pe viata, de la folosirea unui document falsificat!
In plus, se declanseaza investigatie si se ajunge la acela care ti l-a vandut si poate fii arestat si face ani multi de puscarie.

iata aici raspunsul unui avocat:
https://www.avocatnet.ro/......3-ani.html

suntserios
| suntserios a răspuns:

Falsul in acte si uzul de fals se pedepseste cu inchisoare conform legislatiei.

Daca tu crezi ca merita o plimbare la mall un dosar penal...

| darrio2007 a răspuns:

Ce mare urgenta ai sa intri in Mall si sa risti un dosar penal pentru fals in acte?

| gabicoo a răspuns:

Ai 95% șanse să nu te prindă! Verificarea certificatului verde e pur formală!

Dacă te prind riști dosar penal!

| Simpatic a răspuns (pentru gabicoo):

Fii atent ca la un mall din nu stiu ce oras, faceau verificari jandarmii si aia nu sunt ca agentii de paza fara atributii, astfel ca verificau si certificatele si buletinul, ce crezi au prins un cotei care avea certificatul altcuiva, i-au facut dosar penal.
Deci nu merita!

| Lukasssz a răspuns:

Dosar penal, eu zic sa nu te risti.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Dosar penal, tu ce crezi?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am auzit niste povesti cum ca unii siau fasificat un test covid cu ajutorul Adobe pdf reader, au avut un test negativ din inainte siau editat in Adobe reader datele si varsta. nu cred ca au fost prinsi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand iti cere cod QR nu mai merge asa...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se suna la politie si dosar penal si te baga si la stiri

| Catalin77945 a răspuns:

Dosar penal

| TudorRadu a răspuns:

Nu stiu ce fumeaza Jassmina inainte de a intra pe platforma TPU, dar ma rog laughing
On topic: infractiunea se numeste fals material in inscrisuri oficiale si, bineinteles, risti sa mergi la inchisoare