| biancabratu a întrebat:

Cea mai buna prietena a intrat intr-o problema cumplita, si anume:

Dupa doi ani de casnicie a aflat anumite informatii care-i creeaza o suspiciune ca sotul ei comite infractiui pentru a avea castigurile pe care le pretinde ca le face din activitatea profesionala.

Problema este ca pe parcursul celor doi ani, dar mai ales inainte de casatorie, au facut amandoi multi bani din afaceri cu parfumuri. El a pus toate castigurile in placi video si s-a apucat de minat impreuna cu un prieten. Au o hala langa Bucuresti. Firma pe care a facut-o impreuna cu sotia e pe numele lui si isi desfasoara nestingherit activitatea in continuare.

Ea a aflat acum o multime de chestii care justifica veniturile lui, venituri care nu s-ar fi putut obtine din activitatea cu parfumuri, iar cu atat mai putin din cea cu placi video - unde este numai pe pierdere din cauza costurilor mari cu energia electrica si pretul scazut la crypto

Se gandeste serios sa faca un denunt penal, insa nu stie in ce consta acesta. Daca da acum divort, nu se alege cu nimic.

Apelez la ajutorul vostru sa imi spuneti daca se poate face ceva sa se aleaga si ea cu o parte din avere si in ce consta divortul si daca stiti cum sa face cu denuntul ala penal. Nu va face niciun denunt, cu siguranta, insa doar sa fie informata.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| carmmen a răspuns:

Bună, Bianca!

Îmi pare rău pentru situația prin care trece prietena ta.

Sunt multe informații pe internet referitoare la denunț - ce înseamnă, cum se face și care sunt consecințele -, la partajarea averii și cum poți dovedi că ai avut o contribuție la dobândirea bunurilor de către partenerul de viață și cu atât mai mult cu privire la divorț.

Ca tot vorbim despre denunț, el reprezintă o modalitate de a aduce la cunoștința organelor de urmărire penală săvârșirea unei infracțiuni.

De reținut este faptul că, dacă tu te consideri victima unei infracțiuni, atunci vei face plângere, iar nu denunț. Însă, dacă ai date, informații ori ai fost martor la comiterea unei fapte prevăzută de legea penală sau chiar tu ai săvârșit-o, atunci ai posibilitatea de a formula un denunț.

Un articol relevant despre denunț îl găsești aici - https://avopenal.ro/......eficii-ai/

Despre divorț și partaj nu mai zic - https://e-justice.europa.eu/content_divorce-45-ro-ro.do?member=1

http://www.couples-europe.eu/......3-separare

https://avodivort.ro/......de-partaj/

Plus un mic ghid despre partaj pe înțelesul tuturor https://www.csm1909.ro/......nload.aspx

| biancabratu explică (pentru carmmen):

Iti multumesc super mult pentru raspuns!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Deci pana la urma se gandeste tot sa obtina ea banii aia ilegali, odata ce ii este frica sa divorteze acum, sa nu piarda banii.
Sa nu uitam ca-i firma pe numele ei, ceea ce o face 99% raspunzatoare si daca sunt ilegalitati, apai este implicata pana in gat in ilegalitatile alea.

| biancabratu explică (pentru Violleta2022):

Multumesc pentru raspuns, Jassmina. Nici nu se pune problema de banii obtinuti ilegal. Vrea doar partea din munca pe care ea a depus-o. Averea care ar trebui sa apartina amandurora.

| Violleta2022 a răspuns (pentru biancabratu):

Asta inseamna ca este si ea partasa la ilegalitatile facute, odata ce vrea parte egala la banii obtinuti ilegal.

| Mosotti a răspuns:

Ce proasta e! De ce sa faca denunt? Sa-si vada de treaba ei, ca daca e ceva, pe el il prinde, nu pe ea, ea sa profite de bani.
Cu averea nu stiu ce sa zic cum face, daca are ceva pe numele ei va lua, daca nu, nu va lua nimic.

| Brizbriz a răspuns:

Trebuie vorbit cu un avocat specializat serios in divorturi si partaj, si oricum fara avocat o sa manance rahat la divort, de asta sunt ABSOLUT SIGUR, din experienta proprie cu judecata in tara asta

si... TREBUIE sa divorteze cat mai curand, in momentul in care se afla ca el incalca legea, se v-a bloca toti banii si toata averea pana se da hotarare definitiva si irevocabila, care s-ar putea sa spuna si "confiscat tot", insa in orice caz v-a dura ani buni (mai ales ca inca e pandemie si toate judecatoriile functioneaza la minim)

| cuvant a răspuns:

Acum depinde ce fel de activitati face sotul dar fiind parte dim firma ajunge sa mearga la politie sau chiar mai mult si sa duca probe.
Daca divorteaza cam totul se va imparte la amandoi daca sotul nu ascunde bani in conturile de care nu stie sotia.
Cel mai usor e sa denunte cat mai repede sa se inceapa o ancheta si sa caute un avocat bun deoarece vor veni dupa ea.

| IoanVL a răspuns:

Depinde de ce a săvârșit. Dacă e vorba de pedofilie, proxenetism sau trafic de droguri ori dacă e vorba de fapte săvârșite cu violență (fizică sau psihologică) îi dau dreptate. Dacă e vorba de altceva, rămâne de discutat.

Dacă locuiește în provincie (și e vorba de vreuna din faptele grave enumerate mai sus), sfatul meu e să facă denunțul la centru, la București și să discute acolo să nu i se menționeze numele, întrucât poate avea și ea de suferit. Legea permite refuzul de a depune mărturie împotriva soțului/soției. Deci să facă denunțul (de preferat verbal) și să ceară să nu fie implicată direct. Prin ascultarea telefonului pot fi obținute probe și fără implicarea ei.