| MarisRadu91 a întrebat:

Ceea ce prezint politistului care ma opreste in trafic sunt urmatoarele: permis de conducere, buletin, talonul masinii, si rca in caz ca imi cere, am dreptate sau mai e si altceva? happy

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG nr.195/2002 (Codul rutier), citez:
"ART.35.(2) Participantii la trafic sunt obligati ca, la cererea politistului rutier, sa inmaneze acestuia documentul de identitate sau, dupa caz, permisul de conducere, documentul de inmatriculare ori de inregistrare a vehiculului condus, documentele referitoare la bunurile transportate, precum si alte documente prevazute de lege.
(3) In exercitarea atributiilor care ii revin, politistul rutier are dreptul sa verifice vehiculul, precum si identitatea conducatorului sau a pasagerilor aflati in interiorul acestuia atunci cand exista indicii despre savarsirea unei fapte de natura contraventionala sau penala."
Rezulta ca este obligatoriu sa prezinti toate actele pe care le cere politistul si numai acelea pe care le solicita. Numai bine!

| baru a răspuns:

Sall. Rovinieta, cu chitanta, si mai nou, bonul de la cauciucurile de iarna. Cineva a avut treaba si cu asta. Si sa mai ai ITPul. Nu este tot. Instinctor, trusa, triunghiuri. Pa! Sa nu uit. Trusa maxim doi ani. Pa!