| harciog a întrebat:

Ceva imi ramine neclar. N-am nimic impotriva revoltelor, protestelor de orice fel, in limitele nonviolentei, impotriva oricaror forme de guvernamint sau a oricaror presedinti dar atunci cind ele au la baza saracia tarii respective ma tem ca inca nu se vede clar, pentru ca nu se urmareste logic.Fiecare tara are un capital care este incet, incet retras de altii care invirt normal totul iar ei vor ramine in veci in umbra tuturor miscarilor.Par exemple la noi, toti stiu ca oameni ca Patriciu, Vintul, Porumboiu, Becali si toata rasa lor, s-au imbogatit pe baza unor ilegalitati nedescoperite pentru ca altfel n-aveau cum, dar in acelasi timp, toti oamenii sint scosi de foame in strada si n-am vazut nici o revolta impotriva astora.De ce? De ce nu-i ia nimeni la rost;-Ia stai ma, voi ce ati facut, ce ati muncit de va bucurati de toate alea, de unde ati acumulat atit in timp ce noi crapam de foame? Nu, la noi presedintele si guvernul. Vor cadea si se vor urca in fotolii pe capete dar nu cred ca asta e rezolvarea.

43 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Românul se pricepe la toate, inclusiv la fotbal şi politică. Una dintre cauze este lipsa logicii care se studia în perioada antebelică începând de la clasele mici alături de pedagogie.
Se mai spune că deşteptul învaţă din greşelile altora, omul obişnuit din greşelile proprii iar prostul nici dintr-ale lui. Dacă ne-am uitat la celelalte ţări din Europa, dintre care unele o duc mult mai rău din anumite privinţe şi s-au uitat şi ei la rândul lor ( dacă nu s-au uitat doar la Antene şi irealităţi ) ce concluzie au tras şi cam în ce categorie îi putem pune?

| harciog explică (pentru Arthur):

Eu cred ca e cam aceeasi treaba peste tot.Omul este total incapabil in fata spiritului de turma Monseniore.Si totusi, nu inteleg secera si ciocanul de la nimic-ul dv Monseniore. Aveti previziuni cumva?

| harciog explică (pentru harciog):

Sa-mi bag piciorul in el robot. Spuneti-i sa fie mai atent.Ia uite ce a facut din nimic cu k.

| Arthur a răspuns (pentru harciog):

Sire, îmi este frică de acea previziune. Românul are valenţe masochiste în viaţa de zi cu zi : cel care făcuse armata - după un timp spunea că e gata să o ia de la capăt cu toate că era să-şi tragă un glonte în cap de atâta plăcere şi dor de instrucţie pe timpul efectuării acesteia, femeia internată din cauza bătăilor primite de la soţ şi care îl mai iartă încă odată în speranţa că poate data viitoare nu va mai avea cine să se interneze etc.

| harciog explică (pentru Arthur):

Poate sintem un popor de sfinti Monseniore, naiba mai stie?

| Hombre a răspuns:

Mai Harciog activistule PDL incerci sa arunci mortii in curtea altora, pai preasfantul Basescu nu bea sprituri cu Becali la Golden Blitz si cu Vantu se intalnea la discutii de taina pe Valea Prahovei in urma cu mai multi ani. Observ ca ti s-a mai alaturat si activistul Arthur.

| ioanaisfetcu a răspuns (pentru Hombre):

Cred ca ar fi bine sa nu ne infierbantam... necivilizat. Puterea cuvantului, bine spus, poate fi mai de efect.

| harciog explică (pentru Hombre):

Monseniorul nu "mi"s-a alaturat, se intimpla doar ca unele minti sa gindeasca la fel in unele directii.

| Zenithf a răspuns (pentru ioanaisfetcu):

Puterea cuvantului sta in modul de aplicare al lui, monchere. sad

| Hombre a răspuns (pentru ioanaisfetcu):

Fară violenta, fară violenta, noi de aici nu plecam, nu plecam acasa, pana nu civilizam ţărisoara noastra. laughing

| Hombre a răspuns:

Si Harcig nu-i mai sprijina pe cei de la putere si cica sa-i belim pe toti. rolling on the floor

| fulgerul a răspuns:

Harcioage,explica-le idealistilor ca nu suntem nici greci,nici italieni, nici spanioli, suntem romani sadea.Aia cand ies in strada,spun clar,SA CADA GUVERNUL! Si guvernul cade! Ori noi ce facem? Doua mitinguri separate,la care fiecare cere ce vrea. Taxa de masina,pensie,sanatate,locuri de munca bla-bla! Ai vazut tu o idee concreta? Sa spunem, toata lumea sa strige, jos guvernul! Adu-ti aminte cand au iesit prima data grecii in strada.Pt.ca li se taiase al14-lea salariu.Mamaliga explodeaza greu.Nu ne mai intalnim noi cu pomana din 1989!

| harciog explică (pentru fulgerul):

Ar fi mai bine sa strigam o singura lozinca;"Jos toata clasa politica"de acolo si inlocuit totul, pina si femeile de serviciu de la guvern, parlament si alte partide politice.

| ioanaisfetcu a răspuns:

N-am inteles care-i problema ta. Cand este democratie, chiar asa originala ca-n Romania, asta-i una din caile de manifestare.

| harciog explică (pentru ioanaisfetcu):

Deci la tine conteaza sa te manifesti nu si daca tinta manifestarii este logica.Te cred, scumpete pentru ca singura directie de manifestare a ta este patul.Succes.

| ioanaisfetcu a răspuns (pentru harciog):

Daca atat ai inteles din ce am postat, asta te caracterizeaza destul de mult.

| harciog explică (pentru ioanaisfetcu):

Am inteles doar despre manifestarea fara logica si n-am stiut unde s-o caut in alta parte.Imi spui tu?

| ioanaisfetcu a răspuns (pentru harciog):

Logica este ca multora le-a ajuns cutitul la os. Nu-i suficient?

| harciog explică (pentru ioanaisfetcu):

Nu este.Intr-o multime cind cineva iti"baga cutitul pina la os"trebuie sa stii si cine sigur pentru ca se poate intimpla ca chiar cel care ti-a implementat "cutitul"sa arate cu degetul spre altul si sa spuna;-El este, l-am vazut eu.Atunci ai sa mori singerind si manifestindu-te aiurea.

| ioanaisfetcu a răspuns (pentru harciog):

Se vede ca tu esti unul dintre putini multumiti cu ceea ce se intampla in tara asta. Insa grosul se afla in tabara cealalta. Sondajele din ultima vreme reliefeaza clar acest lucru.

| harciog explică (pentru ioanaisfetcu):

Poate sint unul dintre putinii care isi dau seama ca toate lipsurile mele mi se datoreaza numai mie scumpete.Sa nu-mi bagi masmedia cu sondaje si cu tot felul de manipulari excrecabile.N-ai decit sa crezi in ele precum si eu credeam cind i se facea reclama lui Geoana pe site ca o faceau din prea mult spirit patriotic.Multumit n-am fost niciodata dar nu pot arunca vina pe altii.

| Arthur a răspuns (pentru harciog):

Sire, cred că este vorba de sfânta antenă şi sfânta irealitate.

| harciog explică (pentru Arthur):

Monseniore este vorba despre sfinta prostie crasa.Nu-l intelegeam pe tata saracu'cind de fiecare data cind faceam cite o prostie si ma certa mama spunea;-Lasa-l femeie, un prost poate fi o binecuvintare la batrinete.Imi era evident ca tinea cu mine.

| Zenithf a răspuns (pentru harciog):

Parerea mea, cand iti baga cineva cutitul un mm sub piele, ar trebui sa iei cutitul si sa-i tai aluia mana. Ca daca numai zici "protestez" ala rade de tine si il baga si mai adanc. Cainele da sa muste piciorul care il loveste. Ar trebui si la noi o miscare de tip Ku-Klux-Klan, formata din tipi alergici la "rasa" hot-parlamentar, sa-i ia pe toti astia la bani marunti.

| Zenithf a răspuns (pentru ioanaisfetcu):

@harciog are dreptate, putem noi sa tooot manifestam, dar toata manifestatia nu va avea nici un rezultat. Pana la urma, si asta este tot o risipa de resurse.

| ioanaisfetcu a răspuns (pentru Zenithf):

Sa inteleg ca inclini spre violenta?

| ioanaisfetcu a răspuns (pentru Zenithf):

Asa cum spui aici?

| Zenithf a răspuns (pentru ioanaisfetcu):

Nu inclin spre violenta, ci spre dreptate. Ei au furat si trebuie sa raspunda pentru asta. Cum justitia (corupta) nu face nimic in privinta asta, singura varianta este ca dreptatea sa se faca pe alta cale. Protestele pasnice sunt o cale intr-o democratie autentica, unde cel ales de popor STIE ca este ales de popor si va lucra sa realizeze VOINTA poporului. Cand insa acesta iti rade in nas, alternativa singulara este ca poporul sa-l indeparteze de la conducere si sa-si indeplineasca singur vointa. Toata clasa politica, si nu numai, este manjita, si cum nu renunta voit la "ciolan", se ajunge inevitabil la ceea ce spun eu. Sau suntem toti lasi si induram aceasta batjocura, sau in final cineva se va ridica si va arunca cu piatra in cine trebuie (nu in scuturile jandarmilor).
Nu vreau sa fie asa ceva, mi-e frica de o revolutie adevarata, dar tocmai de asta ne rad astia in nas, caci ne stiu pe toti fara coloana.

| ioanaisfetcu a răspuns (pentru Zenithf):

Ceea ce gandesc corespunde cu ceea ce expui tu. Singura diferenta. Inclin spre o mobilizare mai masiva contra actualei clici politice (deci, toate culorile) si reformarea acesteia. Deci, fara violenta si anarhie. Si inca ceva. Sunt sigura ca daca mobilizarea ar fi de amploare, organele de ordine (jandarmii), s-ar da la o parte. Si ei sunt atinsi de masurile de "austeritate" indreptate numai impotriva oamenilor simpli, adica spre talpa tarii.

| Zenithf a răspuns (pentru ioanaisfetcu):

Ar trebui in primul rand sa se faca dreptate in cazul celor ucisi in accidentele provocate de "elitele" noastre si de neamurile lor, nu crezi? Cineva ar fi trebuit sa ajunga la mititica, si in loc de asta rade de cei care isi cauta dreptatea. Ar trebui ca rasul ei/lui/lor sa-i inghete pe fata si in ochi sa ii apara disperarea. Suntem crestini si trebuie sa cautam sa iertam, dar lucrurile se cam schimba cand sangele striga pentru dreptate si dreptatea nu-i infaptuita.

| ioanaisfetcu a răspuns (pentru Zenithf):

Sunt cateva etape de parcurs.
1. Sa-i dam jos.
2. Sa cautam elite (gen Raed Arafat, Dan Puric)
3. Sa reformam sistemul politic si justitia partizana eminamente guvernantilor (indiferent de culoare).
4. Sa-i tragem la raspundere pe cei responsabili de dezastrul acestei tari. Asta pentru toti cei de dupa `89.

| Zenithf a răspuns (pentru ioanaisfetcu):

Cam asa ceva cum ai zis si tu acum, dar cat nu se va atinge de "pielea" lor, ei tot vor rade de noi (si de jandarmi, si de oricine s-ar mai alatura). Cat timp sta in copac, maimuta rade, tu trebuie sa-i tai craca de sub picioare.

| Zenithf a răspuns (pentru ioanaisfetcu):

Bine zici, dar:
1. nu se poate realiza fara violente - se dau ei frumos jos, sau va trebui sa vii cu bata sa-i obligi?
2. mi-ar place si mie sa fiu condus de un strain corect decat de un roman ordinar (gen Raed Arafat, regele Mihai) Mi-ar place sa-l pun pe dl. Arafat ministru la sanatate, macar.
3. aici trebuie operat "la sange"
4. normal, de la crimele impotriva tarii si a poporului la crimele impotriva persoanei, precum accidentele de care am vorbit si au fost musamalizate.

| harciog explică (pentru ioanaisfetcu):

Ma scuzati ca intervin dar greseala care a condus situatia aici a fost a celor care au preluat puterea imediat dupa comunisti.Atunci trebuia darimat tot sistemul si facuta o stabilizare economica pentru fiecare locuitor in parte si pastrata stabilitatea leului. Daca se puteau imbogati oamenii erau liberi s-o faca dar numai si numai pe ce produceau nu pentru ce furau si falimentau banci, dar s-a profitat de faptul ca oamenii erau obisnuiti cu frica si erau educati cu botul in pamint si asta le-a facilitat drumul lor de a duce tara in ruina.

| Esperança a răspuns:

Cum ziceam nu avem pe cine da jos,pentru ca n-avem pe cine pune sus! Dam un hot sa vina altul mai mare sau cum? Tara deja era furata dinainte sa vina Basescu! Nu tin cu nimeni, cu nici un partid, parerea mea ramane aceeasi toti sunt niste hoti si escroci. Mi-e si frica sa ma gandesc la cine va veni dupa Basescu si ce se va intampla dupa el :-ss

| harciog explică (pentru Esperança):

Nu mai fi asa fricoasa pentru ca multimea garanteaza deja ca urmatorul aduce bani de acasa.

| harciog explică (pentru Esperança):

Femeia aia tinea sigur cu Basescu, bravo ei ma. Daca tot te vinzi fa-o dreacu pentru sume mari nu pentru o masa.Se vede ca femeile ramin mai profesioniste in vinzari.Iar despre protestatarul singuratic am inteles ca deja i s-au oferit citeva locuri de munca.

| shadovv a răspuns:

99% din protestatari habar nu am contra cui protesteaza sau pentru ce protesteaza. Ei cred ca e monarhie iar Basescu regele!
Sunt doua solutii. Una ar fi violenta totala: revolutie! De ce sa ceri putere... Te duci direct peste toti ce i care conduc le pui cutitul la gat si preiei puterea. Punct.
A doua solutie este prin educare. Degeaba ai cea mai buna forma de conducere cand tineretul e incult, adultii sunt betivi iar batranii sunt comunisti!

| harciog explică (pentru shadovv):

De aia nu o sa se intimple nimic.Nu au o directie clara.Se pare ca alde Patriciu si Vintul au cam cheltuit aiurea si de data asta.Se duc toti acolo si unul ca i-a furat Basescu caruta si calul,unul ca ii este foame,altul cu taxa auto, ceilanti cu drogurile usoare, ma mir ca nu s-au luat la bataie intre ei din cauza conflictelor de interese sau care cauza sustinuta era maI dreapta.Alta data ar trebui dirijati fara nici o cauza. Vrem sa-l dam jos pe Basescu.Atit.De ce? Pentru ca asa vrem.

| Hombre a răspuns (pentru harciog):

Bai Har tu chiar esti inregimentat fara gluma, insinuezi ca Patriciu si Vantu ii plateste pe demonstranti, pai tu ai fost acolo? Na-i fost si bati campii aiurea ca ti-a spus tie bulea ca sunt platiti cu 150 de lei, binenteles ca minti la fel ca tatucu' tau Basescu. Ce tot bagi dezinformari din astea pe aici, ai vreo proba ca acolo demonstranti sunt platiti? Ceea ce se intampla acolo este acumularea de rabdarii mai vechi, Arafat a fost doar catalizatorul. Chiar intreci masura cu minciunile astea.

| Candace a răspuns:

Prea putini gandesc asa.sau macar incearca sa gandeasca.

| Boaz a răspuns:

Pai din cauza ca poporul nu are parghii pentru asa ceva! Iar ingrashatzii astia despre care vorbesti sunt un produs al tuturor guvernelor din ultimii 22 de ani! Asa ca este perfect logic si normal ca oamenii sa arunce vina pe guvernanti! Acuma se pune problema, asa cum bine ai remarcat, cu cine ii inlocuim? Sunt de parere ca numai o schimbare radicala mai poate oferii oamenilor o speranta si acea schimbare este Monarhia Constitutionala, si cand spun asta nu am argumente ale trecutului, ci doar argumente ale prezentului!
1. Vom avea reprezentativitate si bagare in seama la nivel international
2. Vom avea un filtru educat si stilat al clasei politice viitoare (care tot din actuali va fi formata, dar macar nu vom mai avea parte de Vangheli)
3. Casa Regala De Romania are ceva de demonstrat si asta va insemna macar pentru generatia noastra o imbunatatire substantiala a nivelului de trai!
Cu alte cuvinte Patriciu si Becali and Co. sunt un Efect, nu o Cauza! Trebuie sa tratam boala!