| Cumatru_Cosu_1987 a întrebat:

Chestia asta tine mai mult de legislatia Romei antice: cica o femeie a fost violata de o girafa ca pedeapsa pentru omucidere in Roma antica:
http://prietenas.ro/......ma-antica/
Chiar existau legi de astea sau e bascalie?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tot ce se poate, eu n-am auzit de asemenea pedeapsa. Stiu ca romanii aveau juristi excelenti si majoritatea legislatiei din Europa se trage din cea romana, de altfel si astazi se invata, in facultate, drept roman. Multe reguli din legislatia Romei Antice sunt si azi in vigoare.
Legi cu pedepse absurde si comice au existat in multe tari, in vremurile trecute. Dau si eu un exemplu: un magistrat francez din evul mediu a pedepsit marea sa fie biciuita, pentru scufundarea unei corabii. Numai bine!

| Dandanache a răspuns (pentru Ioandelasal):

In istorie e binecunoscut episodul cand Xerxes pune sa fie biciuita marea, pentru faptul ca i-a nimicit flota. Nu stiu sa fii fost imitat in Evul Mediu, nu faci o confuzie?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dandanache):

Nu cred, dar nu sunt sigur, eu imi aminteam de magistratul francez, ne-a fost spusa povestea de profesorul de istoria statului si dreptului.

| Dandanache a răspuns (pentru Ioandelasal):

Interesant. Daca cumva iti amintesti mai multe detalii, te rog sa mi le impartasesti si mie. Numai bine.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dandanache):

Nu-mi amintesc altele, am facut materia in anul I, acum 41 de ani si a fost ca o anecdota.