| Girly97 a întrebat:

Chiar este adevarat ca somerii pot fi amendati pentru ca nu isi gasesc de munca in 4 saptamani? De unde vreti sa plateasca ei daca sunt... someri?!

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu este adevarat. Cine te-a mintit?

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Daca ei te trimit la un curs de calificare si nu te prezinti, pierzi indemnizatia de somaj. Asta e amenda.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu, dar odată ce te afli in evidența AJOFM-ului, ai obligația de a te înscrie la unul dintre cursurile de formare profesională a şomerilor (cursurile de calificare, recalificare, perfecţionare şi specializare organizate de către agenţiile pentru ocuparea forţei de muncă). Practic, te înregistrezi ca o persoană aflată în căutarea unui loc de muncă, nu doar pentru a obține o indemnizație de șomaj.
Trebuie să arăți că ești disponibil de a începe lucrul, dacă s-ar găsi un loc de muncă. De multe ori, formatorul (cel care predă cursul), dacă se iveste vreun loc de muncă, conform cu studiile tale, ai obligatia să te duci.

Amendă nu primești, cel mult, ți se ia dreptul la indemnizatie, dacă refuzi, fără un motiv intemeiat, un loc de muncă propus. Tot un fel de "amendă" e...

https://imgur.com/a/R6cySuT

Citeste si continuarea:

https://imgur.com/a/GmKNEID

| Girly97 explică (pentru floresdemayo):

Ideea este ca nu au ce sa imi ia mine pentru ca am mai putin de 12 luni vechime in munca si nu am beneficiat niciodata de indemnizatie de somaj.

| floresdemayo a răspuns (pentru Girly97):

Ai întrebat la AJOFM si ti-au spus că te încadrezi?
Sincer, nu știu dacă poți beneficia de indemnizatie, dacă nu ai minim 12 luni vechime la locul de muncă.

Citez:

"Potrivit art. 34 din Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru șomaj și stimularea ocupării forței de muncă, şomerii beneficiază de indemnizație de șomaj dacă îndeplinesc cumulativ următoarele condiții:

- au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii;
- pot dovedi că își cauță activ un loc de muncă și că sunt disponibili pentru recrutare
- le-au încetat raporturile de muncă din motive neimputabile lor
- nu au un loc de muncă din motive care nu țin de ei
- sunt absoventi a școlilor speciale pentru persoane cu handicap în vârstă de minimum 16 ani, care nu au reușit să se încadreze în muncă potrivit pregătirii profesionale

etc

Ei nu îți iau nimic, cel mult, iti pot stopa/opri indemnizatia, daca nu respecti conditiile (acolo, la AJOFM; ai depus o semnătură pe un formular, că ești de acord cu X si Y).
Înscrierea la un curs de calificare la AJOFM e OBLIGATORIU, nu opțional! În schimb, cursul e la alegere...

| Lukasssz a răspuns:

Daca era adevarat 50% din populatia Romaniei era amendatahee hee

| Brizbriz a răspuns:

Sigur ca era adevarat, acum 32 de ani cand erau comuistii la putere si munca era obligatorie
acum, poti sa ai "functia" de intretinut de catre amanta, parinti, etc.
pe nimeni nu intereseaza!

| StrongHeart a răspuns:

Lol. Ba, ba, mai usor cu secera si ciocanu, ca nu mai suntem in 1960. Cine vrea munceste, cine nu...moare de foame laughing
Nu te amendeaza nimeni, te amendeaza Dumnezeu, adica nu mai e papa, stii ce zic? laughing

| blackann a răspuns:

Sa te amendeze ca nu ai job? laughing))))) wow

| blackann a răspuns:

Ma intreb cum poti sa debitezi atatea idiotenii aici.

| libearcafan2002 a răspuns:

Nu e adevarat, sunt numai minciuni...

| dan1314 a răspuns:

Nu e adevărat sar nu le da idei