| Vans a întrebat:

Chiar există o lege prin care mi se interzice să le spun romilor ţigani? Chiar există aşa ceva? Serios?

21 răspunsuri:
| PedoBarbie a răspuns:

O lege tâmpită.

| Vans explică:

Ştiu cum e, sunt înconjurată de ţigani.Rău e că şi românii sau ţiganizat.
Mă deranjează că noi cetăţenii suntem indiferenţi şi nu facem nimic, dar ne plângem că ei nu colectează impozitele, că fură că etc.De ce nu încercăm să schimbăm ceva? O sa fie greu, ştiu, că pe stat îl doare-n 14, da' nici să stăm aiurea...

| KristalPop a răspuns:

Din păcate, da.
Nu doar ţie ţi se interzice să-i numeşti "ţigani" pe acele fiinţe, ci tuturor.
Această lege totuşi mi s-a părut o aberaţie. De când se ştie ţiganii au fost denumiţi ţigani din cele mai vechi timpuri. În operele literare ale multor scriitori români găsim denumirea de "ţigan".
Chiar şi în alte ţări europene această denumire este apropiată, exemplu Spania, unde li se zice "gitani".
Nu consider că este o lege care să reflecte originea şi tradiţiile aşa-zişilor "romi".

| RockNbeer a răspuns:

Nu cred ca exista tigan care sa nu fi incalcat cel putin o lege mult mai grava decat asta cu "rasismul", o lege stupida.
Rareori se intampla sa aiba cineva dovezi clare care sa te invinovateasca de rasism, decat daca esti filmat sau ceva asemanator, fara dovezi clare...nu iti poate face nimeni nimic.
Nu este chiar o lege "reala", de obicei este folosita ca arma de catre "oamenii legii" impotriva, hmm, cui vor ei.

| RockNbeer a răspuns:

Pai...statul chiar le ia apararea, doar ca sa le inchida gura europenilor.
N-am vazut nici un tigan care sa se planga de rasismul din Romania, doar aia de afara care nu au nici o treaba se plang de asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce urăști africanii? Negru sau african, tot pe acolo e.
Îți recomand filmul American history x.
http://www.youtube.com/watch?v=ViK8PwbJmxo

| Vans explică (pentru anonim_4396):

N-am nimic cu africanii, doar la aspect.Nu ştiu de ce, nu-mi plac.Aceeaşi situaţie şi cu asiaticii.
N-am nimic cu negrii, vezi:
http://www.youtube.com/watch?v=MeE3-rOG7i4

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-i nimic.
Asta e nesimțire din partea statului român! Ajunge o minoritate tip parazit să ne calce-n picioare?! Paraziți, nu fac decât să ne fure, să ne amenințe și să ne polueze cu prostul lor gust! Nu aduc nimic folositor societății, cel puțin 95% din ei. Excepțiile sunt prea puține pentru a fi luate-n considerare!
Tot un articol bine cunoscut pe tema asta: http://stirileprotv.ro/......marte.html
Așa mă enervează discriminarea pozitivă! Suntem discriminați negativ noi, albii, cei care ar trebui să conducem!
Dar la ce să ne așteptăm de la un stat medieval, unde BOR este o afacere şi banii alocaţi spitalelor şi grădiniţelor sunt irosiţi pe iluzii?
De-abia aştept să plec de aici!

| Vans explică (pentru anonim_4396):

Asta-i ţara nimănui.

| fadnox a răspuns:

Http://www.realitatea.net/......05065.html
interzicerea schimbă mentalitatea, of course...

| fadnox a răspuns:

`I-aş omorî pe toţi şi pe toate.`
meh, puţin imposibil, au mai fost şi alţii înaintea ta, n-a rezultat decât un oare care capitol de istorie de-a şaptea. Îmi pare că nu ştiu de vorbă bună deşi tot la ea se apeleaza, de aici şi legea în legătură cu care ţi-am trimis linkul, după care doar prin faptul că-l numeşti rom sau cum se scrie şi nu ţigan (şi uite c-am ziso) produce o schimbare sau remediază... palavre

| Vans explică (pentru fadnox):

Presimt că n-o să dureze legea asta.

Eh, ştiu că toate gândurile mele despre moartea lor nu rezolvă nimic, că nu o să pot face asta niciodată dar îmi place să sper că cineva, cânda îi va face o specie pe cale de dispariţie.

| fadnox a răspuns (pentru Vans):

Eu nu ghicesc în palme sau în tălpi şi nici nu dau în boabe, n-am ce să anticipez,
nici n-ar trebui dacă măcar şi-ar vedea frumos de trebuşoare şi-ar sta liniştiţi în banca lor
a, arunca-ţi un ochi pe blog, la a doua postare; ştiu, sunt cam întârziată

| Vans explică (pentru fadnox):

Dacă şi-ar vedea de treaba lor, dacă...

| fadnox a răspuns (pentru Vans):

Aici e problema

| svartirhimnar a răspuns:

Da, cică. E o mare porcărie. Mă rog, nu ştiu ce lege e asta. Pronunţ cuvântul ăla ori de câte ori ies pe stradă şi nu-mi zice nimeni nimic.

| FearOfTheDark a răspuns:

Exista?
Ohh,de ce le ia statul apararea? Sa puna osul la munca, sa nu mai fure si atunci are statul dreptul sa-i apere.Pe noi cine ne mai apara? Ei umbla cutitul in buzunar, omoara oameni nevinovati si tot statul le ia apararea? Ridicol.
Eu i-as ghilotina. happy

| LifeEternal a răspuns:

Ț-ț-ț-țîgani.
Chiar daca exista nimeni nu tine cont de ea. laughing

| ccnv a răspuns:

Mie mi-e tot una. Chiar daca vad romi sau tigani tot imi vine sa-i bat cu un scaun ud.
Lasand tentatiile mele la o parte, aratarilor alora nu ar trebui sa li se permita sa aiba aceleasi mijloace de transport in comun cu noi, localuri, sau alte chestii care nu imi mai vin in minte. Nu de alta, dar ma enerveaza vocile lor gajgaite. Le aud intr-una.Cand imi aduc aminte de ele imi vine sa lovesc ceva de iritare. Tocmai am lovit peretele. Stai sa sterg sangele, ca nu pot scrie asa.
Exista legea, dar doar parlamentarii numesc ciorile alea asa. Eu le numesc ciori. Ca asa vreau si de-ndata ce e viata mea zic ce vor corzile mele.

| anateoPwP a răspuns:

Da dar e o mare porcarie

| neagucostel a răspuns:

Da dar no sa dureze mult