| Radandam a întrebat:

Chiar nu găsesc niciunde informația asta, sper sa ma ajutați. Sunt student în cadrul unei facultăți a Universității din București, și iau bursa sociala, dar vreau sa îmi retrag dosarul la vara de la aceasta facultate și nu am găsit informația dacă banii se returnează înapoi sau nu. Voi ce știți? Îmi trebuie ajutor.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Probabil n-ai cautat unde trebuie.
Conform Anexei nr.2 la HG 558/1998, citez:
"13. Studenţii care urmează concomitent doua specializări în instituţii de învăţământ superior de stat pot beneficia de burse de la bugetul de stat numai de la una dintre instituţii, cu condiţia ca numărul total al anilor în care beneficiază de bursa sa nu depăşească numărul anilor de studiu prevăzut ca durata de şcolarizare la specializarea de la care urmează sa beneficieze de bursa.
  Absolvenţii cu diploma de licenţa care urmează o a doua specializare sau studenţii reinmatriculati pot beneficia de burse de la bugetul de stat, cu condiţia ca numărul anilor în care au beneficiat de bursa sa nu depăşească numărul anilor de studiu prevăzut ca durata de şcolarizare la specializarea de la care urmează sa beneficieze de bursa."

| Radandam explică (pentru Ioandelasal):

Deci ce sa înțeleg, ca nu predau nimic? laughing

| Ioandelasal a răspuns (pentru Radandam):

Da, nu trebuie sa restitui bursa doar ca nu vei primi bursa sociala timp de 1 an daca intri la o alta facultate.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai sigur si oficial raspuns il vei primii de la secretariatul școlii, numai ei stiu, suna i maine si intreaba i exact ceea ce ne ai intrebat si pe noi mai ales ca tu vrei sa i ti si retragi dosarul de la ei.