| Radu96_6594 a întrebat:

Cine a fost cancelarul germaniei pe timpul celui deal doilea razboi mondial

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Germania nu a avut functia de cancelar in perioada celui de-al II-lea razboi mondial. Adolf Hitler a fost numit cancelar in ianuarie 1933 dar dupa circa 2 luni a obtinut aprobarea unei legi numita de imputernicire, prin care devenea conducator absolut (fuhrer), functie care reunea atributiile presedintelui si cancelarului si cu ceva in plus, ca un conducator intr-un regim totalitar. La multi ani!

Apache
| Apache a răspuns:

Pai hitler! i-a fost cedata puterea de catre Paul von Hindenburg
si astfel a devenit conducator ...numit si fuhrer!

| rolfenstein a răspuns:

Hitler a fost.

| Gheorghe_5908 a răspuns:

Otto von Bismarck