| Irimia_Madalina_1996 a întrebat:

Cine are cea mai mare putere in Romania si poate schimba toate?

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Parlamentul,partidul sau coaliția formează o majoritate,ei au puterea suprema in stat,pot face orice au chef inclusiv sa facă referendum contra președintelui, desigur cea mai mare putere o ave noi cu toti, noi le votam fara noi nu ar avea putere, noi ne alegem stapani asa de indioti suntem, macar inainte era un dictor care se alegea singur azi ne alegem stapani

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Sa nu uitam de curtea constitutionala https://ro.wikipedia.org/......%C3%A2niei
alti dinozauri care fac ce vor

suntserios
| suntserios a răspuns:

Parlamentul si guvernul.
presedintele are puteri destul de restranse incat sa poata modifica.

| relian a răspuns:

Nimeni.puterile mai in orice tara sunt impartite,astfel incat nimeni sa nu poata detine puterea totala.Ce spui tu se numeste dictatura,unde puterea tine de un singur om sau de un grup,aia fac ce vor,schimba ce vor,pot aplica ce au schimbat.
De aia exista separarea puterilor in stat,sa se evite astfel de situatii,ca puterea sa incapa doara pe mana unui individ sau a unui grup.
Mai exista o chestie buna,dar e mai mult asa teoretica si anume dictatura democratica,unde cineva ia decizii,doara se sfatuie cu specialisti,dar el ia deciziile, el face legile, el le aplica, ala se numeste Vlad Tepes laughing nu prea sunt astfel de cazuri in lumea asta, nu zic ca nor exista dar foarte rar intilnesti asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Halterofilii sunt destul de puternici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puterea vine din afara tarii in timp ce parlamentul si comunistii se lãfãie si nu fac nimic cu tara asta.

| IIIshaneIII a răspuns:

Paul parjol

| Andrei258 a răspuns:

Președintele, parlamentul, guvernul, curtea constituționala si presa

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andrei258):

Ce putere are Președintele?big grin

| Andrei258 a răspuns (pentru anonim_4396):

Promulga legile comform atributiilor constituționale

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andrei258):

Promulgă legile votate de Parlament

| Andrei258 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da sau le trimite spre reexaminare parlamentului

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andrei258):

Și care e marea lui putere? Că totuși asta e întrebarea...

| Andrei258 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt mentionate in constituție

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andrei258):

Și care e legătura cu întrebarea?
''Cine are cea mai mare putere in Romania si poate schimba toate?'' Ce poate schimba?

| Andrei258 a răspuns:

Pai daca nu promulga nu iuntra legile in vigoare este primul om in stat

| RAY a răspuns (pentru Andrei258):

Guvernul mai voteaza inca o data legea si e automat trecuta sau guvernul poate da legi de urgenta

| Andrei258 a răspuns (pentru RAY):

Guvernul da doar ordonante de urgenta pe perioada vacantei parlamentare

| RAY a răspuns (pentru Andrei258):

Ai dreptate in asta

| Miu_Stefan_1999 a răspuns:

Parlamentul cred...