| AC4S4 a întrebat:

Cine, cand si cum s-a decis ce sunt valorile europene?
Pe site-ul romania-alege.ro putem vedea informatii despre candidati in ce priveste integritatea, respectarea statului de drept si valorile europene.
In general am vazut ca aceia care se opun casatoriei homosexuale, identitatii de gen, si propun o abordare mai stricta in ce priveste imigrarea din tarile islamice au primit risc mediu-ridicat.

De unde au dedus acesti oameni ca astea sunt valorile europene?
"Sustine familia traditionala" - Dezgustator, e impotriva valorilor europene, trebuie sa-i dam risc ridicat.
"respect for human dignity and human rights, freedom, democracy, equality and the rule of law" - Astea sunt valorile europene, conform unui site oficial. Termenul de valori europene a devenit instrument de propaganda pentru LGBT si progresisti?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Valorile europene sunt ceva, ce traiti voi acum, inseamna cu totul altceva, un "altceva", brodat destul de pervers pe valori ca Toleranta, Nediscriminare etc...
Istoria a ceea ce traiesc europenii acum trebuie citita de undeva de la mijlocul anilor 90, cand Political Correctness-ul a inceput sa fie mixat cu Multiculturalismul pagubos al nemtilor, ceea ce a generat in timp, aberatii ca cele amintite de tine in intrebare.
Nu ai voie sa nu-ti placa gay-ii si lgbt in general, "crestinismul e nasol", dar daca inca nu se poate scapa de el, atunci trebuie amestecat cu putin islamism, daca se poate, (si s-a putut!), trebuie construite in imediata apropiere a bisericilor si niste moschei, nu mai ai voie "pet", ci "animal de companie", a fost inventat cretinismul (din fericire foarte putin folosit)" "Common Era", pentru ca sa nu se ofenseze vreun ateu, nu ai voie "Mrs" si "Miss", pentru ca s-au trezit unii ca ei sunt "trans" sau altfel, exemple de astfel de ...bizari gasesti chiar si pe TPU,
https://www.tpu.ro/go-to-answer/16069360/ ...si nu stiu ce te mai mira, pentru ca si eu am apucat in Ro: "rom", in loc de "tigan".
Occidentalii au voie sa le spuna "tigani", romanii, nu. :D
Ce pot sa-ti mai spun despre cum vad eu UE si mentalitatea zugravita mai sus?
Paguboasa.
Daca astia de pe TPU isi inchipuie vreodata ca UE o sa fie un fel de Statele Unite...atunci mai au milenii de asteptat, dar aberatiile de genul celor de mai sus sau din intrebarea ta cred ca se vor finaliza candva, printr-un razboi sau o revolutie, pentru ca imi inchipui si vreau sa cred ca oamenii nu pot sa fie totusi, intr-atat de cretini.

| Thecurious a răspuns (pentru Darkmagic):

Ma intrebam, (nu am pe cine sa intreb ), de ce crestinismul reprezinta o proplema, iar islamismul nu?
Islamismul este o religie a pacii, pe cand crestinismul e o religie a iubirii.
Care este problema?
Crestinii nu tolereaza aberatiile sexuale, asta ii deranjeaza pe hedonistii atei din vest.
Dar islamismul?
Musulmanii sunt mai toleranti decat crestinii?

| Avrămuţ_Alexandru_George_1985 a răspuns (pentru Thecurious):

Totul depinde de cum este interpretată religia dar și interesele celor care o interpretează.

3 răspunsuri:
| Nătărău a răspuns:

Cercetează despre Casa Gotha-Coburg, care a devenit mai tîrziu Casa Windsor vs. Casa Habsburg, istoria Europei Antice, lucrează spre descoperirea rădăcinilor culturale a ceea ce s-a petrecut pe meleagurile astea.