| Sonia822 a întrebat:

Cine-mi explica cum se voteaza B-T. Pt ca sistemul nu e ca la noi, castiga cel care are mai multe voturi de la cetateni. E alt sistem, dar nu inteleg.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ce-i aia "B-T"?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

Biden - Trump

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă chiar te interesează, citește aici:

https://www.digi24.ro/......cat-606464

| sierra1 a răspuns (pentru sierra1):

De fapt nu tu, ci intrebătorul

| Vântulalb a răspuns:

Voteaza marii electori. Adica un numar de votanti stabiliti pentru fiecare Stat. Niste persoane stabilite dinainte. Votul popular (in marea democratie) nu prea conteaza. Multe state nu tin cont de el, altele prea putin pentru a influenta votul marilor electori.
In total sunt 538 de voturi. Cine are 270, castiga. Se pierde cu 268!

| Balalau95 a răspuns:

E destul de simplu:
in loc sa fie paritate absoluta, cum e la noi, fiecare stat are un numar de voturi in colegiul electoral, in functie de cata populatie are respectivul stat, de exemplu California care are 40milioane de locuitori are 55 de voturi, dar Alaska, care e printre cele mai slab populate, are numai 3
respectivele voturi sunt date TOATE presedintelui care obtine cel mai mare numar de voturi la paritate numerica (adica 20000001 au votat pentru Biden in California, atunci Biden primeste 55 de voturi electorale, nu conteaza ca pentru Trump au votat 19999999)
iar cine are 270 de voturi electorale castiga sigur
https://www.usa.gov/election
oricum, in momentul asta absolut maret, se pare ca Biden nu mai poate sa piarda:
https://www.google.com/search?q=usa+vote
264/270 de voturi electorale vs 214 Trumpy
bye bye Trumpy rasist, imbecil, aberant, anti-ecologie, etc.
bun venit senilului care prezinta in public un asistent ca fiind baiatul lui care de fapt a murit acum cativa ani

yaya, ne asteapta vremuri interesante!

| Skarr a răspuns:

Din cate stiu cine ajunge la 270 puncte castiga. Fiecare oras are un punctaj. Si care castiga orasul I se adauga punctajul acela. Dar mai e si ceva votul publicului sau ceva. Care si acela conteaza. Asa a castigat Trump in 2016. E complicat