| Girly97 a întrebat:

Am implinit din noiembrie 18 ani si as vrea sa votez pe 5 iunie. Tot caut pe Internet despre cum se voteaza si cam peste tot scrie sa ar trebui sa ne inscriem la ceva, nu prea inteleg... Imi poate explica cineva sincer?
Funda. happy

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Nu trebuie sa te înscrii nicaieri. Se întocmesc niste liste electorale cu cetatenii din orasul respectiv, care, in functie de strada unde domiciliaza sunt repartizati la o anumită sectie de vot. De exemplu, cei care stau pe strada Vasile Alecsandri voteaza la liceul 9.
Cand te duci sa votezi, prezinti buletinul celor care sunt in sala, te cauta pe acea lista, semnezi in dreptul numelui, iti dau buletinul de vot si stampila si mergi in cabina si votezi.

2 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Esti deja inscris in momentul in care ai facut 18 ani si drept de vot!
Ideal ar fi sa mergi la primarie sa afli la care circumstrictie votezi,dar de obicei se face la cea mai apropieata de casa.
Mergi acolo,prezinti buletinul,iti da buletinul de vot si o stampila, te duci in cabina de votare, pui stampila in dreptul canditatlui ales, indoi foia cu stampila de control in experir, indroduci buletinul in urna, predai stampila, iti recuperezi buletinul si gata.

| Girly97 explică (pentru Fatamuntilor):

Mie mi se pare cam ciudat ca dupa ce aleg canditatul si indoi foaia sa o las in urma dar ok... Mami mi-a spus unde votam noi de pe strada. Multumesc. happy