| anonim_4396 a întrebat:

Cine stie cat e o pensie de urmas? Eu am auzit ca intre 3-5 milioane, dar azi am primit decizia si scrie 153 de lei... difera de la o persoana la alta? Sau cum de e asa?

Răspuns Câştigător
| sweetys a răspuns:

Depinde de la persoana la persoana. Am impresia ca e jumatata din pensia pe care trebuia sa o ia. Daca este pentru sot/ sotie ramane jumate. Daca are un copil tot jumate si daca are mai multi copii acea jumate se imparte la nr de copii. Sper ca ai inteles.

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pensia de urmas nu este o suma fixa, se calculeaza in functie de pensia care s-ar fi cuvenit parintelui decedat si numarul urmasilor, asa ca este normal sa fie diferita.
Conform L.263/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.89.(1) Pensia de urmaş se stabileşte, după caz, din:
a) pensia pentru limită de vârstă aflată în plată sau la care ar fi avut dreptul, în condiţiile legii, susţinătorul decedat;
b) pensia de invaliditate gradul I, în cazul în care decesul susţinătorului a survenit înaintea îndeplinirii condiţiilor pentru obţinerea pensiei pentru limită de vârstă.
(2) Cuantumul pensiei de urmaş se stabileşte procentual din punctajul mediu anual realizat de susţinător, aferent pensiei prevăzute la alin. (1), în funcţie de numărul urmaşilor îndreptăţiţi, astfel:
a) 50% - pentru un singur urmaş;
b) 75% - pentru 2 urmaşi;
c) 100% - pentru 3 sau mai mulţi urmaşi.
ART. 90.Cuantumul pensiei de urmaş, în cazul orfanilor de ambii părinţi, se stabileşte prin însumarea drepturilor de pensie de urmaş, calculate după fiecare părinte.
ART.91.În cazul modificării numărului de urmaşi, pensia se recalculează în conformitate cu dispoziţiile art. 89 alin. (2)."

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pensia de urmas pentru sot/sotie supravietuitor este jumatate din pensia ce s-ar cuveni sotului decedat.
in cazul copiilor se imparte celalalta jumatate la numarul total ai copiilor.