| KathyJessica69 a întrebat:

Cine stie cat este o pensie de comunist?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pensie de comunist?
Nu exista asa ceva in legislatia noastra de pensii(legea romana). Pensia se acorda in functie de stagiul de cotizare realizat, incadrarea in grupele de munca si de salariul realizat in anii si lunile de cotizare.

| Arthur a răspuns:

Sistemul comunist a lăsat în urmă o discrepanţă uriaşă între nivelul minim şi cel maxim de pensii.
De la pensia de agricultor de câţiva zeci de lei la cele de câteva zeci de mii de lei.
Câte dintre acestea au fost meritate şi câte nu este altă discuţie. Ceva de genul : " Unii sunt pensionarii lui de "suflet" (politistii, militarii, judecatorii si alti amploiati), in timp ce altii intra in categoria pensionarilor de "pripas"; adica in categoria celor ce-au muncit in fabrici si uzine si care, in fond, i-au intretinut si pe cei privilegiati acum prin pensii de-a dreptul nerusinate. "

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

"Comunist" nu e nici meserie, nici functie, ca sa poti lua pensie dupa. De unde-ai scos scurt-circuitul asta? Ca "idee" n-o pot numi, oricata bunavointa as avea.

| Leocerba a răspuns:

S-ar putea sa te fi derutat putin ideea cotizatiei de membru de partid, suma ce se plateste regulat si la timp in cadrul fiecarui partid, deci si in cazul partidului comunist.
Totusi, din acea cotizatie nu iese la sfarsit de-o pensie, fie ea si simbolica.