| unNumeasdf a întrebat:

Cineva are o poză a cărții mele de identitate, buletinul (valabil până în 2025). Un necunoscut, periculos (prostia mea a facut sa ajungă la el).
Dacă îmi schimb buletinul, mai poate folosi acea persoană poza cu buletinul la ceva?
Cum aș putea transmite, raporta mai departe că acel buletin nu mai e valabil?
Verifica instituțiile, companiile dacă e valabil?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca o poate folosi. Poate, de ex. sa-si faca unele conturi pe retele sociale si sa le foloseasca la inselaciuni.
Si poti obtine alta carte de identitate doar daca actuala este pierduta, furata, deteriorata, schimbi domiciliul, schimbi numele si prenumele.
N-ai cum aduce la cunostinta tuturor ca actuala CI nu mai este valabila, doar ca o vei inlocui cu noua CI unde este nevoie, dupa caz, de ex. la banca, scoala, munca, etc.
Si la conturi nu verifica nimeni, daca CI este in termen de valabilitate.

| unNumeasdf explică (pentru Ioandelasal):

Salut
la conturi bancare nu verifica? sau conturi pe retele sociale?
verifica in caz de cerere de imprumut IFN?
au ceva baza de date unde se pot uita?

| Ioandelasal a răspuns (pentru unNumeasdf):

M-am referit la conturi pe retelele sociale.
La banci sau IFN se solicita originalul CI si se verifica sa corespunda infatisarea cu poza din actul de identitate.

| Simpatic a răspuns:

Acea poza de care zici poate fi folosita la ceva dar doar cu complicitate infractionala, adica daca ajung doar pe o poza sa am un imprumut bancar e clar ca acolo prietenul tau dubios a fost ajutat de cineva de la acea banca.
In fine poate fi sau nu justificata teama ta, mai ales in ziua de astazi cand exista atatea siteuri si atatea lucruri care se pot face cu o "banala" copie de buletin.
In schimb nu am auzit de niciun caz in viata mea cum o institutie sa iti schimbe buletinul pentru ceva ce nu s-a intamplat deja, adica pentru un lucru posibil in viitor.

Răspuns utilizator avertizat
| SuperCoolDude a răspuns:

Iti faci altul nou. Explici acolo situatia si te vor ajuta cei de la Evidenta Populatiei.