| Necuvântător a întrebat:

Codul de Procedură Penală, Art. 184
"(3) Expertiza medico-legală psihiatrică se efectuează după obţinerea consimţământului scris al persoanei ce urmează a fi supusă expertizei, exprimat, în prezenţa unui avocat ales sau din oficiu, în faţa organului judiciar, iar în cazul minorului, şi în prezenţa ocrotitorului legal."
Prin "se efectuează după obținerea consimțământului" se înțelege că obținerea consimțământului este prezumată. Nu este acesta un viciu de consimțământ?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Prevederea este foarte clara si nu lasa loc de interpretari. Consimtamantul nu se prezuma ci trebuie exprimat in conditiile prevazute.

| Necuvnt?tor explică (pentru Ioandelasal):

Acest alineat nu lasă loc de interpretări, cu asta sunt de acord.
Referitor la art. 184 din CPP am mai pus o întrebare
https://www.tpu.ro/......antului_1/