| anonim_4396 a întrebat:

Codul de Procedură Penală, Art.184
3) Expertiza medico-legală psihiatrică s efectuează după obţinerea consimţământului scris al persoanei ce urmează a fi supusă expertizei, exprimat, în prezenţa unui avocat ales sau din oficiu, în faţa organului judiciar, iar în cazul minorului, şi în prezenţa ocrotitorului legal.
4) În cazul în care suspectul sau inculpatul refuză în cursul urmăririi penale efectuarea expertizei ori nu se prezintă în vederea examinării la comisia medico-legală psihiatrică, organul de cercetare penală sesizează procurorul sau judecătorul de drepturi şi libertăţi în vederea emiterii unui mandat de aducere în scopul prezentării la comisia medico-legală psihiatrică. Dispoziţiile art. 265 alin. (4)-(9) se aplică în mod corespunzător.

Traducere
3) Obținerea "consimțământului": Invit o fată la mine acasă, spunându-i că după ce acceptă o examinez la mine în dormitor.
4) În cazul în care fata refuză, sesizez o gașcă de borfași în vederea aducerii fetei la mine acasă pentru o examinare mai complexă.

Considerați că este normal?!

1 răspuns:
| Charl a răspuns:

Bine tintit. Daca nu vrei, te obligam.