| IMC90 a întrebat:

Conform legislatiei in vigoare, comercializarea de opiacee este strict interzisa, narcoticele fiind considerate cea mai periculoasa clasa de droguri.
De ce se gaseste la farmacie Codenal fara reteta? Substanta activa este codeina, (medicament analgezic derivat din morfina)

Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Nu. Reteta albastra este eliberata pentru droguri cu risc major. Codeina e destul de sigura, avand in vedere ce cantitate trebuie sa ingeri pentru a obtine un efect de drog recreational.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Unele droguri au autorizatie din partea ministerului sanatatii pentru folosirea in scop medicinal cu efect pozitiv asupra unor boli care necesita acest tratament. In EE.UU marijuana e folosita pentru un tratament curativ.

| gyzzard a răspuns (pentru mgtow):

Era vorba de eliberarea fara reteta. De exemplu marijuana, in tarile unde este eliberat ca medicament si nu ca drog recreational, se elibereaza strict pe baza de reteta. In Romania morfina se elibereaza pe reteta speciala.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Pentru ca codeina este o substanta cu efect analgezic foarte scazut (asta e si motivul pentru care se foloseste ca antitusiv, iar ca analgezic doar in combinatie cu AINS-uri).

| IMC90 explică (pentru gyzzard):

Dar nu ar trebui eliberata doar cu reteta albastra, de stupefiante thinking

| gyzzard a răspuns (pentru IMC90):

Nu. Reteta albastra este eliberata pentru droguri cu risc major. Codeina e destul de sigura, avand in vedere ce cantitate trebuie sa ingeri pentru a obtine un efect de drog recreational.