| Bianca_Bia_2001_ng4R a întrebat:

Vreau si eu ceva asemanator cu morfina care se da fara reteta din farmacie

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista asa ceva. Cel mai aproape de dezideratul tau (adica un antialgic care se da fara reteta) e paracetamolul.

| cristi202 a răspuns (pentru Brigaela):

Banalul paracetamol... happy

| Brigaela a răspuns (pentru cristi202):

Are un efect antialgic bun. Americanii il prescriu de prima intentie in toate durerile.

| cristi202 a răspuns (pentru Brigaela):

Nu numai americanii. Cind m-am lovit serios la cap, incit am ajuns la urgente, medicul de acolo, dupa ce mi-a fost facuta o tomografie care a aratat ca nu e nimic in regula, nu mi-a prescris altceva decat comprese si paracetamol. Dupa ce mi-am revenit si am plecat, am ris bine impreuna cu sotia mea ca am ajuns la urgente si ca am primit doar paracetamol happy. Dar adevarul e ca nici nu am avut nevoie de mai mult, durerea si tot ce a fost a trecut dupa cateva zile. Desigur ca putea si sa fie ceva grav, daca din punct de vedere mecanic capul meu ar fi avut de suferit. Dar din fericire, a fost totul ok.

| Brigaela a răspuns (pentru cristi202):

Tomografia ar fi aratat daca era ceva serios, de fapt ai fost la urgente pentru tomografie care este exceptionala in leziuni traumatice.

| cristi202 a răspuns (pentru Brigaela):

Da, stiu, dar din perspectiva tratamentului, a fost vorba doar de paracetamol. happy
Oricum, medicul si-a facut bine treaba, s-a asigurat intii ca nu e nimic, si abia apoi mi-a dat doar paracetamol. Daca ar fi fost ceva, stiu ca tratamentul ar fi fost altul.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista asa ceva!

Dar daca ai probleme cu drogurile, mergi la mediculd e familie si te ajuta el/ea sa aprimesti ajutorul necesar!

| Victoria18 a răspuns:

Incearca Detralex pastile. Nu e la fel de puternic ca morfina dar pe mine m-a ajutat in dureri hemoroidale. Plus ca la fel ca morfina nu exista. Mie mi l-a recomandat doctora de familie fara analize pentru el si nu am patit nimic.