| stelianr a întrebat:

Considerati ca actuala Republica a Romaniei este legala?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Forma de stat, republica in cazul Romaniei, este legala daca corespunde Constitutiei aprobate de Adunarea Constituanta si de cetateni, prin referendum. Cele doua cerinte fiind indeplinite in cazul Romaniei, inseamna ca forma de stat este constitutionala. Numai bine!

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca prostia e legala, republica de ce nu ar fi?

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Da, este foarte legală. Raţională însă nu prea este, dar asta-i altă discuţie.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

De ce sa nu fie legala? 99% sin tarile lumii au o istorie asemanatoare cu a Romaniei si nu-si pun problema legalitatii. Ilegali sunt cei ce vorbesc de autonomii.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru catalinxx: orice tara este stat. Mai sunt si curiozitati: statele federale sunt formate din mai multe state. Formele de guvernamant sunt: republici, regate, principate. Intrebarea lui stelianr este buna. Romania este republica. Mai citeste si apoi sa dai sfaturi pe net. Sau esti din cei cu bacalaureatul picat?!

Răspuns utilizator avertizat
| nicolae64 a răspuns:

Te joci cu focul...